Dzisiaj w całej Polsce obchodzimy Święto Policji. W tym roku przypada 106. rocznica powołania Policji Państwowej oraz 100-lecie obecności kobiet w jej szeregach.
Kilkoro funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zapytaliśmy, czym kierowali się wstępując w szeregi policji.
Mł. asp. Grzegorz Kowalewski
- Mam 9,5 roku służby za sobą. Jestem przewodnikiem psa służbowego Zespołu Przewodników Psów Służbowych Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. Na co dzień realizuję powierzone mi zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu Ciechanowskiego. W trakcie służby wspieram również policjantów wydziału kryminalnego podczas realizacji zadań ukierunkowanych na zwalczanie przestępczości narkotykowej. Wielokrotnie uczestniczę w działaniach na terenie powiatów północnego Mazowsza. Wraz z pozostałymi dwoma przewodnikami poświęcamy dużo czasu na doskonaleniu umiejętności użytkowych psów służbowych, dzięki którym nasza służba społeczeństwu jest bardziej efektywna, a psy jeszcze bardziej wyszkolone. Wyjątkowe umiejętności naszych czworonożnych partnerów niejednokrotnie wykazały się w trakcie przeszukania obiektów, zabezpieczenia imprez masowych lub wizyt ważnych osób w powiecie ciechanowskim. Wielokrotnie w toku tropienia zatrzymywaliśmy sprawców przestępstw, jak również odnajdowaliśmy osoby zaginione, których życie i zdrowie było zagrożone.
Mój pies służbowy – Szron – to wyjątkowy partner, który może poszczycić się licznymi osiągnięciami w służbie. Szron to owczarek belgijski, wyspecjalizowany do wyszukiwania zapachu narkotyków. Wielokrotnie brał udział w skutecznych działaniach, zakończonych zatrzymaniem sprawców przestępstw. W ubiegłym roku zajął 3 miejsce w eliminacjach wojewódzkich do Finału XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji.
Czuję się wyróżniony, będąc policjantem, tym bardziej pracując z psem służbowym. Jest to przyjemność, a także zaszczyt, gdyż nie każdy może zostać przewodnikiem psa. W skali całego stanu osobowego Policji jest nas niewielu i uważam, że umiejętności specjalistyczne z uwagi na specyfikę służby ze zwierzęciem są wyjątkowe.
Asp. Mirosław Popieliński, referent Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie
- Swoją służbę w Policji rozpocząłem w kwietniu 2008 roku w Komendzie Powiatowej w Ciechanowie. Moja kariera zawodowa była zawsze związana z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa. Przed wstąpieniem do służb pracowałem jako pracownik ochrony licencjonowany II stopnia -obecnie odpowiednik pracownika kwalifikowanego. Pierwszy kontakt ze służbą dla ojczyzny miałem w 2007 roku, gdy wstąpiłem w szeregi Straży Marszałkowskiej w Kancelarii Sejmu na ul. Wiejskiej w Warszawie. Wykonując tam obowiązki strażnika, zobaczyłem jak wymagająca i trudna jest służba.
Wstępując do służby w Policji zawsze kierowałem się sercem i chęcią pomagania obywatelom. W Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie pracowałem w Wydziale Ruchu Drogowego, w Posterunku Policji w Glinojecku w Zespole do spraw Kryminalnych i Zespole Prewencji. Obecnie zajmuję stanowisko referenta w nowo powołanym Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym. W codziennej służbie patroluję ulice Ciechanowa i powiatu ciechanowskiego. Jestem w bliskim kontakcie z obywatelami, którzy potrzebują mojej pomocy podczas zdarzeń losowych i rozwiązywaniu konfliktów.
Od 1998 roku jestem honorowym dawcą krwi – decyzję o zaangażowaniu się w tę formę pomocy podjąłem z potrzeby serca, chcąc realnie wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Wierzę, że oddana przeze mnie krew przyczyniła się do uratowania zdrowia lub życia wielu osób.
Choć nie jestem rodowitym mieszkańcem Mazowsza, a do Ciechanowa przybyłem z województwa kujawsko-pomorskiego, to właśnie tutaj odnalazłem swoje miejsce. Ciechanów stał się moją małą ojczyzną. Tutejsi mieszkańcy są życzliwi, otwarci i okazują ogromny szacunek zarówno mundurowi, jak i służbie, którą pełnimy.
Mam nadzieję, że dane mi będzie jeszcze długo realizować swoje obowiązki wobec obywateli i niezmiennie dbać o ich bezpieczeństwo oraz poczucie spokoju.
Asp. Magda Sakowska, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie
- W policji służę od 2012 roku, od początku związana jestem z Komendą Powiatową Policji w Ciechanowie. Po ukończeniu kursu podstawowego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie rozpoczęłam służbę w ogniwie patrolowo-interwencyjnym. W tym czasie odbyłam również staż w Oddziałach Prewencji Policji w Piasecznie. Z czasem udało mi się spełnić jedno z moich zawodowych marzeń – dołączyłam do Wydziału Ruchu Drogowego, gdzie ukończyłam specjalistyczne szkolenie i przez wiele lat pełniłam służbę. Praca w „drogówce” była wymagająca, dynamiczna i odpowiedzialna, ale jednocześnie dawała mi ogromną satysfakcję. Każdy dzień niósł inne wyzwania – od trudnych interwencji i tragicznych wypadków, po działania profilaktyczne i spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Wśród wielu niezapomnianych chwil szczególnie cenię sobie czas spędzony w grupie SPEED, gdzie w ramach walki z agresją drogową zwalczaliśmy najbardziej agresywne zachowania kierowców.
Od 2023 roku pełnię funkcję Oficera Prasowego KPP w Ciechanowie. To odpowiedzialne stanowisko, które łączy służbę z komunikacją i współpracą z mediami oraz lokalną społecznością. Do moich zadań należy m.in. informowanie o działaniach Policji, przygotowywanie komunikatów prasowych, budowanie pozytywnego wizerunku naszej formacji oraz prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych. Praca ta daje mi dużą satysfakcję i pozwala realizować się w nowych obszarach zawodowych.
Jednym z ważnych elementów mojej codziennej pracy są także spotkania profilaktyczne, które regularnie prowadzę z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Celem tych działań jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa, przeciwdziałania przemocy, uzależnieniom, hejtu czy zagrożeniom w sieci. Spotkania te są okazją do bezpośredniego kontaktu ze społeczeństwem i budowania wzajemnego zaufania.
Dodatkowo jestem wykładowcą w jednej ze szkół mundurowych w Ciechanowie, gdzie dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą z młodym pokoleniem kandydatów do służb. Możliwość kształcenia przyszłych funkcjonariuszy to dla mnie zaszczyt i forma inwestycji w bezpieczeństwo społeczne.
Służba w policji od początku była moim marzeniem. Dziś wiem, że daje mi nie tylko poczucie sensu, ale też przestrzeń do rozwoju zawodowego i osobistego. To wymagająca, ale niezwykle satysfakcjonująca praca, która uczy pokory, odpowiedzialności i otwartości na drugiego człowieka. Każda interwencja, nawet jeśli z pozoru powtarzalna, potrafi przynieść nowe doświadczenia i nieprzewidziane sytuacje. W ciągu tych lat pracy przeżyłam wiele, ale staram się pielęgnować przede wszystkim te dobre wspomnienia – one dodają sił i motywują do dalszego działania. Policja to nie tylko zawód – to służba i pasja, której nie zamieniłabym na żadną inną.
Podkom. Tomasz Pajewski, Specjalista Zespołu Kadr i Szkolenia
- Jestem mężem i ojcem dwóch wspaniałych synów Mikołaja i Kornela, którzy na co dzień dodają mi sił w codziennej służbie.
Odbywając zasadniczą służbę wojskową jednostkach nadwiślańskich w latach 2000-2001 wiedziałem już wtedy, że w przyszłości będę chciał pracować w służbach. Służbę w Policji rozpocząłem w 2009 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie.
Skąd myśl o służbie w Policji? W 2008 roku równolegle ubiegałem się o przyjęcie do służby w Policji oraz do ówczesnego Biura Ochrony Rządu (obecnie SOP). Pamiętam doskonale, jak będąc już na szkoleniu podstawowym w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, otrzymałem informację o pozytywnym wyniku rekrutacji do BOR. Zdecydowałem jednak, że pozostanę w Policji.
Służbę rozpocząłem w Wydziale Prewencji a dokładniej w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym, a następnie w wywiadzie patrolowo-interwencyjnym. W 2013 roku zostałem dzielnicowym na terenie gminy Ojrzeń. W tym samym czasie ukończyłem specjalistyczny kurs z Taktyk i Technik Interwencji w Szkole Policji w Katowicach.
Od 2015 roku jestem związany z jednym z ciechanowskich klubów karate, gdzie aktywnie trenuję pod okiem doświadczonych instruktorów. Z tego miejsca pragnę serdecznie pozdrowić prezesa oraz wszystkich członków klubu. Treningi są dla mnie nie tylko formą rozwoju fizycznego i mentalnego, ale również źródłem ogromnej satysfakcji i pasji. Posiadam zielony pas (4 kyu), którego zdobycie było dla mnie ważnym etapem w rozwoju karateki. To osiągnięcie nie tylko potwierdziło moje dotychczasowe zaangażowanie, ale także zmotywowało mnie do dalszej pracy nad techniką, siłą, kondycją i dyscypliną. Umiejętności nabyte na macie z powodzeniem wykorzystuję również w służbie – szczególnie podczas prowadzenia szkoleń oraz w codziennych sytuacjach wymagających koncentracji, opanowania i sprawności fizycznej. Karate Kyokushin uczy pokory, szacunku i wytrwałości – wartości, które są mi bliskie zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
W dalszym etapie kariery ukończyłem specjalistyczny kurs z zakresu Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego w Szkole Policji w Legionowie oraz kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Szkole Policji w Pile. W 2020 roku objąłem stanowisko asystenta zespołu do spraw kryminalnych w Posterunku Policji w Ojrzeniu, a w 2022 roku zostałem Kierownikiem Posterunku Policji w Sońsku.
Od 1 kwietnia br. pełnię funkcję Specjalisty Zespołu Kadr i Szkolenia. Do moich głównych obowiązków należy organizacja i prowadzenie szkoleń z zakresu: podejmowania interwencji wobec osób o niestandardowych zachowaniach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz taktyk i technik interwencji. Nieustannie staram się rozwijać zawodowo, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z innymi funkcjonariuszami.
Rok 2025 to także setna rocznica obecności kobiet w służbie policyjnej. Po raz pierwszy kobiety zostały przyjęte do Policji Państwowej w 1925 roku – początkowo w ograniczonym zakresie, głównie do spraw obyczajowych i opiekuńczych. Dziś kobiety stanowią nieodłączną część formacji, pełniąc służbę na wszystkich jej szczeblach – od patroli po stanowiska kierownicze.
Komentarze obsługiwane przez CComment