W Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie odbyła się jubileuszowa uroczystość w 50 lat od powołania Ciechanowskiej Chorągwi ZHP. Pierwszym jej komendantem został druh Adam Olszewski. On też opowiadał druhnom i druhom obecnym na spotkaniu o wydarzeniach sprzed lat.
Uroczystość odbyła się w niedzielę, 29 czerwca br.
– 19 czerwca w historii ciechanowskiego harcerstwa jest znaczącą datą – mówił druh Adam Olszewski, po czym dodaje: – ponieważ w tym dniu rozkazem naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego została powołana do życia Ciechanowska Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego, jako jednostka szczebla wojewódzkiego, mająca za zadania objęcia działalnością wszystkie drużyny zuchowe, harcerskie i kręgi instruktorskie na terenie byłego województwa ciechanowskiego. Rozkazem naczelnika zostałem powołany na organizatora tej struktury, na komendanta ciechanowskiej Chorągwi. Moimi zastępcami zostali Janusz Makowski i Jarek Tybuchowski. Tworzyliśmy tę działalność w kilku hufcach miejskich, kilku miejsko-gminnych i kilkudziesięciu gminnych związkach drużyn. Te gminne związki drużyn obejmowały swoim zakresem 46 gmin byłego województwa ciechanowskiego.
Z tej okazji ciechanowski Krąg Starszyzny Harcerskiej podjął inicjatywę uczczenia okazjonalną zbiórką instruktorów, którzy tworzyli te zręby chorągwi. Stąd spotkanie, na które zaproszeni zostali byli komendanci hufców dawnego województwa ciechanowskiego, gminnych związków drużyn i instruktorów zrzeszonych w kręgu starszyzny harcerskiej z Mławy, Żuromina, Płońska, Pułtuska, Strzegowa, Raciąża i Lidzbarka. Nie mogło zabraknąć części wspomnieniowej, a także harcerskiej gawędy, której podjął się Daniel Bartosiewicz ze Strzegowa. Multimedialna prezentacja zgromadzonych dokumentów fotograficznych wywoływała burzę wspomnień.
– Chcielibyśmy zebrać do kolejnej publikacji zdjęcia z poszczególnych hufców i wydać w nowej publikacji o historii ciechanowskiej Chorągwi ZHP. W 2007 u zbiegu ulic Harcerskiej i ……. odsłonięty został obelisk z okazji stulecia ciechanowskiego harcerstwa. W projekcie, oprócz głównego obelisku z czapeczką i z inskrypcją, planowane było umieszczenie ogniska, jako symbolu harcerstwa oraz posadzenie dębu stulecia. Dąb rośnie pięknie a dziś odsłoniliśmy tabliczkę, informującą, że jest on poświęcony pamięci druha Remigiusza Nowakowskiego, nestora ciechanowskiego harcerstwa i twórcy pierwszej publikacji „Gawędy o ciechanowskim harcerstwie” - wskazał Adam Olszewski, po czym dodał: - Dziś to ognisko jest, wprawdzie nie płonie, jest bowiem marmurowe, a obok pojawiły się dwie tabliczki, umieszczone na kamieniach wokół kręgu ogniskowego, przywołujące datę powołania ciechanowskiej chorągwi i dzień modlińskiej tragedii, która miała miejsce 10 marca 1984 roku, kiedy to zginęło w pożarze siedem instruktorek z hufca Ciechanów. Planowane jest również umieszczenie przy pomniku, dla przechodniów, krótkiej informacji o Związku Harcerstwa Polskiego. Zwracaliśmy się kilkakrotnie do TMZC, hufiec ciechanowski też specjalnie się nie angażował, wzięliśmy zatem sprawę w swoje ręce i dzięki wsparciu przewodniczącego Rady Miasta Michała Jeziółkowskiego, w przeciągu kilku dni zrealizowaliśmy nasz pomysł. Dodam, że sponsorem granitu na ognisko, jest nasz druh Andrzej Piotrowski. Wsparcie otrzymaliśmy również od Mirosława Szymańczyka i Grzegorza Brozdowskiego z PUK.
Po pełnym wspomnień i serdeczności spotkaniu w ciechanowskim zamku, jego uczestnicy udali się na ulicę Harcerską. Tam dokonano symbolicznego odsłonięcia trzech wspomnianych wcześniej tablic – przez rodziny tragicznie zmarłych harcerek oraz rodzinę Remigiusza Nowakowskiego.
Komentarze obsługiwane przez CComment