ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@tygodnikciechanowski.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przyszłość zaczyna się na Akademii. Rozmowa z dr Grzegorzem Kocem, rektorem PANS

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy PANS a Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury
Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy PANS a Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie tętni życiem, otwierając przed swoimi studentami drzwi do obiecującej kariery. Nowe partnerstwa, inwestycje i dynamiczny rozwój sprawiają, że uczelnia staje się kluczowym ośrodkiem edukacyjnym w regionie. 

Rozmowa z dr. inż. Grzegorzem Kocem, rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie

* W PANS dzieje się ostatnio naprawdę dużo. Na początek proszę opowiedzieć o zawartej w ostatnich dniach czerwca umowie o współpracy z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury.
- To kolejna duża szansa na rozwój, zarówno indywidualnie dla studentów, jak i całej uczelni. Partnerstwo z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury otwiera przed nami możliwości praktycznego kształcenia w realnym środowisku pracy. Mowa tu głównie o praktykach i stażach, dzięki którym studenci zdobędą bezcenne doświadczenie. Ci najlepsi będą mogli liczyć na dobrze płatne zatrudnienie.
Projekt ruszy za dwa lata, ale już teraz budzi ogromne zainteresowanie, zwłaszcza wśród studentów logistyki. Widzą w tym szansę na zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu procesów związanych z łańcuchem dostaw, bo port obsługuje również transport cargo. To także nowe perspektywy dla studentów mechaniki, inżynierii środowiska, informatyki czy bezpieczeństwa wewnętrznego. W ubiegłym roku gościliśmy w porcie lotniczym i zrobił na nas ogromne wrażenie, jego rozwój i plany.
* Na pierwsze staże i oferty pracy studenci mogą liczyć za dwa lata, a czy wcześniej uda się wypracować jakieś wspólne działania?
- Rozpoczęliśmy już prace związane z realizacją wspólnego projektu Flight Eco Center – nowoczesnego centrum rozbiórki i recyklingu statków powietrznych, które powstanie na terenie lotniska. Projekt ten łączy rozwój infrastruktury z przygotowaniem wykwalifikowanych kadr, odpowiadających na potrzeby nowoczesnego lotnictwa. Jesteśmy w trakcie konsultacji z panem Wiktorem Wójcikiem – prezesem zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., operatora Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, i muszę przyznać, że nie brakuje nam pomysłów.  
* Niedawno Akademię odwiedził minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek. Jakie są pana wrażenia z tego spotkania?
- Spotkanie z ministrem Kulaskiem, a później ze studentami, było bardzo budujące. Cieszę się, że minister dostrzega i podkreśla rosnącą rolę mniejszych uczelni na krajowym rynku edukacyjnym. Przedstawiliśmy mu nasze inwestycje, zaprezentowaliśmy laboratoria i omówiliśmy plany. Dynamiczny rozwój PANS i rosnąca liczba studentów sprawiają, że rozbudowa infrastruktury jest koniecznością.
Zwróciłem uwagę na naszą intensywną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, czego przykładem są umowy z Orlen Projekt, Lotniskiem w Szymanach czy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Widziałem, że minister był pod wrażeniem naszych laboratoriów na Wydziale Inżynierii i Ekonomii oraz Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych, gdzie kształcą się przyszli pracownicy służby zdrowia i fizjoterapeuci.

* Panie Rektorze, jak podsumowałby pan zakończony rok akademicki 2024/2025?
- To był rok udany. Na wyróżnienie zasługuje aktywność naukowa naszej kadry – zorganizowaliśmy wiele sympozjów i konferencji, które sprzyjały rozwojowi naukowemu. Co ważne, rekrutacja na studia utrzymała wysoki poziom z poprzednich lat, mimo spadającej liczby absolwentów szkół średnich. To dla nas kluczowe i świadczy o atrakcyjności naszej oferty. Cieszy mnie też duże zainteresowanie Akademickim Związkiem Sportowym, co skłoniło nas do zorganizowania Juwenaliów „na sportowo”.

* Wspomniał pan o inwestycjach. Proszę opowiedzieć o najważniejszych przedsięwzięciach.
-  Uruchomiliśmy Laboratorium Badawcze Inżynierii Mechanicznej i Materiałowej w ramach Centrum Innowacji i Transferu Technologii. CIiTT dołączyło do Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), co wzmacnia nasze możliwości w budowaniu interdyscyplinarnych zespołów badawczych i realizacji zleceń z przemysłu. Co więcej, CIiTT uzyskało też akceptację wniosku do projektu „Science4Business – Nauka dla biznesu”, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027”.
Z myślą o specyfice naszego regionu, otworzyliśmy także Laboratorium Nowoczesnych Technik Rolniczych. W związku z tym staramy się o pozyskanie ze Skarbu Państwa 67-hektarowej działki rolnej, która posłuży do testowania nowoczesnych rozwiązań w produkcji roślinnej.
* Jakie konferencje naukowe, pańskim zdaniem, były najważniejsze w minionym roku?
- Odbyło się wiele wartościowych spotkań o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Na Wydziale Inżynierii i Ekonomii zorganizowaliśmy konferencję „Zdrowie psychiczne w pracy – inwestycja nie koszt”, która poruszyła temat kondycji psychicznej pracowników i zakończyła się międzypokoleniową debatą.
Na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych odbyła się konferencja „Człowiek pomiędzy wojną a pokojem – braterstwo broni w doświadczeniu weteranów misji zagranicznych”. Jak co roku, nie zabrakło też Seminarium Naukowego „Aktywność naukowa młodzieży akademickiej”.
* Uruchomiliście nowe kierunki studiów. Jak one funkcjonują?
- W poprzednim roku akademickim wprowadziliśmy nowe magisterskie studia drugiego stopnia na kierunku Logistyka oraz jednolite pięcioletnie studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia. Oba kierunki funkcjonują bardzo dobrze, co potwierdza wysoka rekrutacja. To sygnał, że trafiliśmy w oczekiwania młodzieży i potrzeby rynku pracy. Zapewniamy doskonałą bazę dydaktyczną i warunki do zajęć teoretycznych i praktycznych, przygotowując absolwentów do wymagań, jakie stawia przed nimi rynek pracy.
* Zauważył pan, że tegoroczne Juwenalia miały nową, sportową formułę. Jak przebiegły?
- Nawiązując do działalności Akademickiego Związku Sportowego, zorganizowaliśmy Juwenalia pod hasłem „Sport i zabawa”. Rozpoczęły się od emocjonujących zawodów sportowych na stadionie miejskim, gdzie drużyny studenckie i zespół pracowników rywalizowały w kilkunastu zabawnych konkurencjach, wywołując wiele śmiechu i pozytywnych emocji.
W godzinach popołudniowych odbyła się oficjalna ceremonia przekazania symbolicznych kluczy do miasta studentom. Aktu tego dokonał Prezydent Krzysztof Kosiński w obecności mojej oraz Prorektora Uczelni prof. dr. hab. Leszka Zygnera. Klucze odebrała przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studentów - Majka Trzęsiel, co oficjalnie rozpoczęło dalszą część studenckiego święta. Kulminacyjnym punktem dnia był mecz piłkarski między reprezentacjami studentów PANS a Urzędu Miasta Ciechanów. Po emocjonującej rywalizacji zwycięstwo przypadło drużynie Prezydenta. Wieczór upłynął pod znakiem muzyki, tańca i wspólnej zabawy, kończąc ten wyjątkowy dzień pełen integracji, uśmiechu i sportowej rywalizacji. 
* Panie Rektorze, jak zachęciłby pan potencjalnego studenta do rozpoczęcia nauki w PANS?
-  Jesteśmy jedyną w naszym regionie uczelnią prowadzącą bezpłatne studia stacjonarne. Nasz system wsparcia stypendialnego pozwala młodzieży o różnym statusie materialnym na podjęcie i kontynuowanie nauki. Co najważniejsze, absolwenci opuszczający mury naszej uczelni znajdują zatrudnienie na rynku pracy. Uczelnia jest postrzegana jako nowoczesna, elastycznie reagująca na zmieniające się potrzeby lokalnego rynku. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ukończenie studiów u nas zapewnia dobry start do życia zawodowego. Z przyjemnością powitam nowych studentów w kolejnym roku akademickim.

Radosław Marut

Komentarze obsługiwane przez CComment