ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Inauguracja Roku „mławskiego Judyma”

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej oficjalnie zainaugurowało – ogłoszony na jego wniosek  przez Radę Miasta - Rok Józefa Longina Ostaszewskiego, ofiarnego lekarza, który bezinteresownie leczył ubogich, a nawet dawał im pieniądze na zakup leków,  społecznika, publicysty i redaktora „Gazety Mławskiej”, historyka, regionalisty,   malarza, jednego z najwybitniejszych mławian.

Urodził akurat 150 lat temu w Staninie (pow. łukowski), zmarł w 1942 r. w Warszawie.  Przed tablicą pamiątkową, wmurowaną w ścianie kamienicy na rogu ulic 3  Maja i Stefana Żeromskiego w Mławie, w której w latach 1907- 1939  mieszkał i pracował doktor Ostaszewski, poseł Maria Koźlakiewicz oraz delegacje władz miejskich i powiatowych  i stowarzyszeń społecznych złożyły kwiaty.

-  Mieszkał w tej oto kamienicy, to stąd wychodził do pracy i wracał po wyczerpującym dniu, tutaj tworzył prace naukowe, popularnonaukowe i popularyzatorskie, pisma historyczne, tu prowadził badania regionalne, tutaj rodziły się pomysły   do jego aktywnej działalności społecznej  - mówił prezes TPZM  Michał Nowakowski.

Przypomniał, że choć Józef Ostaszewski pochodził z Podlasia, to jednak: - Pokochał  tę mławską ziemię. Kiedy u schyłku swego życia musiał opuścić Mławę,   tak pisał w 1942 r.(mieszkał wtedy w Warszawie – red.): „W oderwaniu od Mławy nic nie mam  do zrobienia. Praca całego życia przywiązała       

mnie do tamtych stron i całą duszę  włożyłem w podniesienie Mławy. Nie mogę bez wzruszenia myśleć o Mławie i zazdroszczę  każdemu wyrobnikowi, co tam pracuje”.

Zaraz potem w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej  odsłonięto wystawę pt. „Naturalne  jest zamiłowanie do badania rzeczy dawnych”. Okazuje się, że zachowało się wcale  niemało  eksponatów związanych z Ostaszewskim. Są to  jego autorstwa książki  -  „Z dziejów mławskiego Mazowsza. Szkic historyczny”, „Dzieje pierwotne szczepu mazurskiego. Studium historyczno-językoznawcze”, „Genealogia Mazurów pruskich” i „Osobliwości historyczne Mławy” -  i artykułu prasowe.  Są to też namalowane przez niego obrazy olejne (głównie portrety) i meble z mieszkania Ostaszewskich.  Ten zestaw uzupełniają dokumenty, szyld  z gabinetu doktora oraz kitel i torba lekarska z epoki.

Dla licznie zgromadzonej publiczności kilka utworów  muzycznych zagrali uczennice miejscowej Państwowej Szkoły Muzycznej – Maja Szczepańska i Otylia Jarmużewska. 

Cały artykuł w bieżącym papierowym wydaniu „TC”.

(kj)

Komentarze obsługiwane przez CComment