

W Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska im. Mirosławy Krysiak w Płońsku odbyło się pierwsze z cyklu międzypokoleniowych spotkań „Nieobojętni”.
Powyższe wydarzenie zorganizowano w poniedziałek, 24 marca – tego dnia jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Pomysł płońskiej pracowni jest bowiem taki, by co roku, 24 marca, z młodzieżą – w ramach cyklu „Nieobojętni” - spotykali się potomkowie rodzin, które podczas II wojny światowej pomagały Żydom. A ci przed wojną stanowili nawet 70 proc. mieszkańców miasta.
Choć podczas okupacji za pomaganie Żydom groziła śmierć, to w Płońsku i okolicach były osoby, które im pomagały - nie były obojętne na ich los.
W poniedziałek w płońskiej pracowni z uczniami średnich szkół spotkała się pani Teresa Piekarz, która opowiadała o losach pochodzącej ze wsi Srebrna w gm. Naruszewo, Marianny Cybulskiej, która w latach II wojny światowej uratowała Tereskę Ajzenberg, żydowską dziewczynkę, której była opiekunką.
- Jesienią 1940 roku, prawie pięćdziesięcioletnia Marianna Cybulska postanowiła przenieść się do getta warszawskiego razem z rodziną Ajzenbergów, u której pracowała jeszcze przed wybuchem wojny. W 1942 roku dzięki łapówce przedostała się na stronę aryjską zabierając ze sobą dwuletnią Tereskę, która od tej pory stała się jej „wnuczką”. Dzięki Mariannie Cybulskiej mała Tereska szczęśliwie doczekała końca wojny – informuje płońska pracownia.
Więcej na ten temat w najbliższym, papierowym wydaniu TC.
Komentarze obsługiwane przez CComment