ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@tygodnikciechanowski.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Pierwsze urodziny płońskiego Planetarium i Obserwatorium

Fot. KO

Jeszcze kilka lat temu była to tylko kolejowa wieża ciśnień. Owszem, piękna, ale zrujnowana i pusta. Dziś, w rozbudowanym, klimatycznym obiekcie, tętni życie i dzieją się kosmiczne przygody, które przyciągają zwiedzających.

W czwartek, 17 lipca Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Płońsku świętowało swoje pierwsze urodziny. Dodajmy, że jest co świętować, gdyż przez pierwszy rok działalności nową placówkę odwiedziło około 15 tysięcy odwiedzających, nie tylko z Płońska, czy okolic, ale gości z całej Polski i z zagranicy. Odbyło się około 700 seansów, mnóstwo warsztatów edukacyjnych, pokazy i obserwacje nieba, wykłady popularnonaukowe.

W czwartkowym spotkaniu wzięli udział m.in.: burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk, starosta Artur Adamski, radni miejscy, urzędnicy.

- Dla nas jest to niezwykle ważny rok, który dał nam wiele nowych doświadczeń i będzie stanowił podstawę do tego, co będziemy robić przez następne lata – mówił koordynator Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Płońsku, Adam Derdzikowski.

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk przyznawał, że obserwatorium to wspaniałe miejsce, które zrobiło na nim ogromne wrażenie.

- Tylu odwiedzających jest dowodem na to, że to miejsce budzi ciekawość i jest potrzebne – mówił.

Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik przypominał płońską drogę do gwiazd. Miastu przed laty udało się zakupić od kolei teren z wieżą ciśnień i dworcem, które potem zostały wpisane do rejestru zabytków. Dziś w dawnej wieży, po rozbudowie, mieści się właśnie obserwatorium a w budynku dworca - Muzeum Ziemi Płońskiej.

Trudno byłoby to osiągnąć bez pasji zaangażowanych w projekt ludzi. Burmistrz mówił, że kierujący placówką Adam Derdzikowski - pasjonat astronomii, ocalił pamięć o słynnym płońskim astronomie, Janie Walerym Jędrzejewiczu, na tyle skutecznie, że Szkoła Podstawowa nr 3 przyjęła imię tegoż astronoma, a dzięki współpracy z Polską Akademią Nauk, Płońsk od kilkunastu lat organizuje konkurs na najlepszą książkę z dziedziny nauki. I tak np. jedną z edycji konkursu wygrał syn Anny German, Zbigniew Tucholski - za publikację o modelowych budynkach dworców kolejowych. Płoński dworzec jest właśnie jednym z takich modelowych obiektów.

- To wszystko się łączy. Wszystko, co robimy w kulturze, nawiązuje do tradycji, i w treści, i w formie – mówił burmistrz Pietrasik.

Dodajmy, że płońska inwestycja została nagrodzona prestiżową nagrodą TOP Inwestycje.

Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, Jolanta Marzęcka mówiła, iż bardzo się cieszy z powstania kolejnych placówek, jak Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Dom Pamięci i Muzeum Ziemi Płońskiej, bo dzięki temu Miejskie Centrum Kultury staje się powoli kombinatem kultury w mieście.

Dodawała, że gdy inwestycja jest zrealizowana, najważniejsi są ludzie, którzy oddają całą swoją pasję, i w tym przypadku widać, że był to strzał w dziesiątkę.

Podczas urodzinowego spotkania oglądano film podsumowujący działalność placówki oraz film „Nieziemskie księżyce”. A jak na urodziny przystało, był urodzinowy tort, życzenia i gratulacje.

Komentarze obsługiwane przez CComment