W płońskim Domu Pamięci podpisano porozumienie o współpracy – pomiędzy miastem Płońsk i Miejskim Centrum Kultury w Płońsku a Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Dom Pamięci, który powstał w zrewitalizowanej kamienicy przy Warszawskiej 2 w Płońsku, funkcjonuje już od blisko dwóch lat. Upamiętnia historię dwóch współistniejących w mieście przez blisko pięć wieków narodów – polskiego i żydowskiego. Dom Pamięci odwiedzają dziś grupy z różnych miejsc świata, w tym Żydzi, chcący poznać miasto, w którym urodził się pierwszy premier Izraela, Dawid Ben Gurion.
Porozumienie z Muzeum Żydów Polskich POLIN, we wtorek, 15 lipca podpisali: dyrektor muzeum Zygmunt Stępiński, burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik oraz dyrektor płońskiego MCK Jolanta Marzęcka. Dotyczy ono działań służących upowszechnianiu historii i dziedzictwa Żydów polskich na terenie Płońska.
Muzeum POLIN będzie udostępniać swoje zbiory – w szczególności cyfrowe, płońskiemu Domowi Pamięci, służyć wsparciem eksperckim, a także udzieli patronatu nad działaniami placówki MCK, a dla mieszkańców i gości odwiedzających Płońsk współpraca ta oznacza poszerzenie oferty kulturalnej.
Burmistrz tuż po podpisaniu porozumienia mówił, że dzięki wieloletnim działaniom w kwestii kultury i historii, Płońsk został zauważony przez najważniejsze instytucje w całej Polsce i Europie, czego efektem jest porozumienie z POLIN.
- Płońsk jest jednym z pierwszych miast, z którym Muzeum POLIN podpisało umowę o współpracy. Myślę że to poszerzy nasze możliwości działania – powiedział po podpisaniu porozumienia burmistrz Andrzej Pietrasik, dodając, że współpraca z warszawską placówką jest wartością dodaną do tego, co w Płońsku udało się stworzyć.
Dyrektor Muzeum POLIN, Zygmunt Stępiński mówił, że placówka rozpoczyna program edukacyjny, skierowany do małych miejscowości, w których przed wojną żyła społeczność żydowska, a Płońsk jest wyjątkowo ważny z dwóch powodów.
- Po pierwsze – liczba mieszkańców pochodzenia żydowskiego była tu wyjątkowo wysoka. Po drugie, stąd pochodził Ben Gurion, czyli jeden z twórców Państwa Izrael – powiedział.
Podpisane we wtorek porozumienie będzie obowiązywać przez 5 lat.
Komentarze obsługiwane przez CComment