ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przywracanie pamięci z rzeki zapomnienia - XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego już niebawem

foto:MBP Płońsk

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego będzie jubileuszowym, dwudziestym festiwalem. Wydarzenie jest organizowane od 2020 roku i ma na celu przywracanie pamięci o Chrześcijańskim Horacym z Mazowsza – pierwszym polskim poecie rangi europejskiej i popularyzację jego twórczości.

Co, gdzie i kiedy?

Międzynarodowy festiwal organizuje Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie, wraz z wieloma innymi instytucjami, a dyrektorem festiwalu jest niezmiennie Teresa Kaczorowska, poetka i pisarka, a także prezes stowarzyszenia.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 8 maja – wyjazdem śladami śladami M. K. Sarbiewskiego. W Zespole Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą zaplanowano program artystyczny w wykonaniu uczniów, a także zwiedzanie romańskiej bazyliki Zwiastowania NMP i klasztoru salezjanów, koncert organowy, a następnie sesję naukową w Towarzystwie Naukowym Płockim oraz promocję nowego tomu utworów M. K. Sarbiewskiego „Liryki i epody” w przekładzie prof. Elwiry Buszewicz, wydanego na przypadające w tym roku 430. urodziny M. K. Sarbiewskiego.

W piątek, 9 maja festiwal będzie odbywał się w Płońsku – zaplanowano prelekcję prof. Elwiry Buszewicz i prezentację nowego tomu utworów ks. Sarbiewskiego w jej przekładzie, a także recytację wierszy przez młodych płońszczan (sala koncertowa PSM I st. w Płońsku, ul. Płocka 76 – organizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku).

Również w piątek nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną o ks. M. K. Sarbiewskim „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (sala koncertowa PSM I st. w Płońsku - organizuje Starostwo Powiatowe w Płońsku), a następnie odbędzie się walne zgromadzenie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana (sala konferencyjna MODR Poświętne).

Najważniejszym punktem piątkowych wydarzeń będzie wieczorna gala jubileuszowa XX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, którą zaplanowano w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku, a w programie: rozstrzygnięcie XX Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego” (w wersji polskiej i łacińskiej), koncert „Zacznij od Bacha…nim wstanie dzień”, w którym wystąpią: Irena Maria Ülkü (fortepian, prowadzenie), Klara Rejnowicz (skrzypce) oraz Ola Bugaj (wokal, skrzypce) z zespołem: Tomasz Pawłowski (fortepian), Daniel Gu (kontrabas), Daniel Dębski (perkusja).

W sobotę, 10 maja w Szkole Podstawowej im. ks. M. K. Sarbiewskiego w Sarbiewie (gm. Baboszewo) odbędzie się XX Konkurs Krasomówczy dla Młodzieży „O Laur Sarbiewskiego” (wprowadzenie: prof. Janusz Rohoziński), podczas którego wystąpią półfinaliści z płn. Mazowsza. Zostanie również rozstrzygnięty XIX Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych z gm. Baboszewo.

W programie również prelekcja dr nauk historycznych Kazimierza Pacuskiego o historii kościoła i parafii w Sarbiewie, spotkanie z autorką przekładu utworów M. K. Sarbiewskiego „Liryki i epody” prof. Elwirą Buszewicz, grill w ogrodach parafii Sarbiewo.

Szczegółowy, godzinowy program jest dostępny na stronie internetowej Academia Europaea Sarbieviana.

Kim był ksiądz Sarbiewski?

Ksiądz Maciej Kazimierz Sarbiewski, nazywany Chrześcijańskim Horacym z Mazowsza, urodził się 24 lutego 1595 roku, we wsi Sarbiewo (gm. Baboszewo). Był jezuitą, światowej sławy polskim poetą neołacińskim i teoretykiem literatury epoki baroku, a także kaznodzieją nadwornym Władysława IV.

Ukończył kolegium jezuickie w Pułtusku, studiował w Akademii Wileńskiej i kolegium jezuickim w Braniewie, gdzie spotkał św. Andrzeja Bobolę. W 1612 roku wstąpił do zakonu jezuitów, był nauczycielem poetyki i retoryki w kolegiach w Krożach, Połocku i na Akademii Wileńskiej, gdzie uzyskał doktorat z filozofii, a także z teologii.

W 1622 wyjechał na studia do Rzymu i był to przełomowy moment w jego życiu, Sarbiewski stał się jednym z czołowych intelektualistów europejskich, a z rąk papieża Urbana VIII otrzymał najwyższą wówczas nagrodę literacką świata - laur poetycki. Powrócił do Polski, zostając profesorem teologii na Akademii Wileńskiej, a potem został królewskim kaznodzieją Władysława IV.

Był jednym z największych barokowych poetów europejskich baroku, a jego dzieła doczekały się kilkudziesięciu wydań w całej Europie. W XX wieku utwory Sarbiewskiego wydawali jeszcze Węgrzy, natomiast w Polsce kompletny przekład wierszy Sarbiewskiego ukazał się dopiero w 1980 roku.

Ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski zmarł nagle, podczas głoszenia kazania, 2 kwietnia 1640 roku w Warszawie.

Komentarze obsługiwane przez CComment