

Według informacji świdnickiej prokuratury, prezes płońskiej spółki PGK usłyszał zarzuty dotyczące wyrządzenia szkody na kwotę blisko 8 mln zł. A sprawa dotyczy przetargu na modernizację zakładu spółki.
Jak już dziś informowaliśmy - wśród siedmiu osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na terenie czterech województw jest prezes jednej z płońskich spółek Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
- Odpowiadając na pytania, informuję, iż faktycznie został zatrzymany w dniu 6 maja 2025 r. prezes PGK w Płońsku, w związku ze sprawą dotyczącą przetargu na modernizację zakładu w celu zwiększenia recyklingu odpadów surowcowych. Przedstawiono mu zarzuty, dotyczące wyrządzenia spółce szkody wielkiej wartości (prawie 8 mln zł), w związku tak zwaną zmową przetargową, oszustwa w postaci wyłudzenia dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz złożenia fałszywego oświadczenia w dokumencie. Zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zawieszenia w czynnościach służbowych, poręczenia majątkowego oraz zakazu ubiegania się o zamówienia publiczne – poinformował TC Mariusz Pindera, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.
Płońskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej jest spółką miejską. Rzecznik prasowy płońskiego ratusza, Filip Przedpełski poinformował nas, że dotychczas urząd miejski nie otrzymał na ten temat oficjalnej informacji z prokuratury.
- Natomiast prezes PGK poinformował nas o tym, że został zatrzymany przez CBA a po przeprowadzeniu czynności, zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym – mówi Filip Przedpełski.
Przypomnijmy - 6 maja na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego, mazowieckiego oraz podkarpackiego zatrzymano siedem osób, w tym prezesów zarządów, przedstawicieli oraz pracowników spółek uczestniczących w postępowaniach przetargowych. Ma to związek ze śledztwem w sprawie prowadzenia i realizacji postępowań przetargowych, dotyczących inwestycji z lat 2018-2020, a polegających na budowie lub modernizacji instalacji do przetwarzania i sortowania odpadów. Inwestycje realizowano w latach 2018-2020.
Jak podaje CBA, w postępowaniu przygotowawczym ustalono, że przedstawiciele spółek zajmujących się zagospodarowaniem odpadów weszli w porozumienie z przedstawicielami wykonawców, w wyniku czego miało dochodzić do ograniczenia konkurencji oraz zawyżenia kosztów przeprowadzonych inwestycji. Doprowadziło to instytucje współfinansujące te inwestycje ze środków publicznych do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Łączną wartość szkody oszacowano na ponad 37 mln zł.
Komentarze obsługiwane przez CComment