ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Z Niemiec do Warszawy - międzynarodowa wystawa z płońskim wątkiem

foto:PDDM im. M. Krysiak w Płońsku

Międzynarodowa wystawa poświęcona zwalczaniu ruchu oporu w Europie w latach 1936-1945 i sądownictwu wojskowemu Rzeszy - otwarta w Muzeum Miasta Halle nad Soławą w Niemczech, zawita niebawem do Warszawy. Wśród jej bohaterów są: Czesław Lasik i Zbigniew Milewski – członkowie siatki wywiadowczej AK, związani z ziemią płońską. Córka Zbigniewa Milewskiego, a także jego wnuk i prawnuk gościli niedawno w Płońsku.

W sobotę (29 marca) w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta im. Mirosławy Krysiak w Płońsku gościła Alicja Milewską-Gojżewską z rodziną: synem Michałem i jego żoną Magdaleną oraz wnukiem Janem.

Alicja jest córką Zbigniewa Milewskiego, który w momencie wybuchu drugiej wojny był pracownikiem płońskiego starostwa, a w latach okupacji niemieckiej żołnierzem Armii Krajowej i członkiem wywiadowczej sekcji AK, działającej na terenie powiatu płońskiego, Został skazany przez Sąd Wojenny Rzeszy za działalność przeciwko III Rzeszy i zgilotynowany 8 kwietnia 1943 r. w Brandenburgu.

Rodzina Zbigniewa Milewskiego podczas wizyty w płońskiej pracowni zwiedziła wystawę „Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Spacerem po przedwojennym Płońsku”, na której prezentowane są m.in. fotografie przedstawiające mamę Alicji - Katarzynę z Tomczyków oraz jej rodzeństwo.

Pracownia na przestrzeni ostatnich lat zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zarówno Zbigniewa Milewskiego, jak i innych członków siatki szpiegowskiej związanych z Płońska i okolicą: Stanisława Kamińskiego, Czesława Lasika, Fryderyka Punkta, Leona Żebrowskiego, Janusza Wojciechowskiego, Kazimierza Konrada i Zygmunta Witkowskiego.

I tu przechodzimy do kolejnego, teraźniejszego wątku tej historii, bowiem Zbigniew Milewski i Czesław Lasik są jednymi z bohaterów międzynarodowej wystawy objazdowej pt. „Sąd Wojenny Rzeszy 1936-1945. Narodowosocjalistyczne sądownictwo wojskowe i zwalczanie ruchu oporu w Europie”, przygotowanej przez Fundację Pamięci Saksonii-Anhalt i Miejsca Pamięci ROTER OCHSE w Halle nad Soławą, a otwartej w ubiegłym roku w Muzeum Miasta Halle nad Soławą w Niemczech.

Wystawa zawita do Warszawy - będzie prezentowana w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL od 9 kwietnia.

Więcej na temat Zbigniewa Milewskiego oraz siatki szpiegowskiej na terenie Płońska i okolic w papierowym wydaniu TC.

Komentarze obsługiwane przez CComment