

,,Postanowieniem z dnia 5 marca 2025 r. nadaję Panu tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu”- podpis: Andrzej Duda.
Takiej treści pismo otrzymał dyrektor Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku prof. Robert Gajda 13 marca br. W karierze naukowej jest to najwyższe osiągnięcie wieńczące pracę naukową. Tylko wybitne osiągnięcia kwalifikują się do pozytywnej oceny przez Radę Doskonałości Naukowej i pięciu wyznaczonych przez nią recenzentów. Prof. Robert Gajda otrzymał taką opinię od wszystkich 5 recenzentów a ostatecznie głosowanie członków RDN co do skierowania stanowiska do Prezydenta RP celem nominacji profesorskiej było jednomyślne.
Nie ma wątpliwości , że jest to osiągnięcie dane małej garstce wszystkich naukowców i ani jednemu w Polsce ze Szpitala Powiatowego. ,,Cieszę się, że nadany mi tytuł Honorowego Obywatela Pułtuska broni się też moimi osiągnięciami naukowymi. Prawie wszystkie artykuły naukowe maja afiliację Centrum Kardiologii Sportowej w Pułtusku a nieliczne Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku”.
W nauce jest to najwyższe osiągnięcie. Nie da się wyżej awansować. Można ew. starać się o nadanie tytułu ,,profesora belwederskiego” w innej dziedzinie. ,,Nie wykluczam tego w przyszłości”- dodaje prof. Gajda.
Na razie będę celebrował to osiągniecie – będę to robił długo. Tylko moi bliscy, Beata, moja partnerka, moje dzieci wiedzą ile tysięcy wieczorów do późnej nocy zamiast być z nimi siedziałem w piśmiennictwie naukowym i opracowywałem artykuły czy analizowałem wyniki badań. Teraz z różnych powodów, też zdrowotnych, nadrabiam ten czas stracony dla bliskich. Oczywiście nie żałuję czasu spędzonego w swoim gabinecie. Lubiłem zawsze pracować naukowo. Mam przecież 7 specjalizacji jako lekarz – co jest rekordem Polski również!
Prof. Robert Gajda z partnerką Beatą Olszewską-Marra w domu pod Pułtuskiem
Opis kariery zawodowej
Dyplom lekarza medycyny uzyskałem w 1988 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Juliana Marchlewskiego w Białymstoku. Po ukończeniu studiów, w latach 1988–1990 odbyłem staż w Szpitalu Rejonowym w Makowie Mazowieckim. W latach 1990–1998 pracowałem jako lekarz oddziału wewnętrznego Szpitala Rejonowego w Pułtusku. W 1998 roku założyłem NZOZ Centrum Medyczne Gajda-Med, w którym pracowałem w charakterze lekarza kardiologa, internisty, medycyny sportowej, medycyny pracy, lekarza rodzinnego, pełniąc funkcję dyrektora. W 2013 roku nastąpiła konsolidacja podmiotów leczniczych, których byłem właścicielem i dyrektorem, w Grupę Gajda-Med, a od 2015 roku do Grupy Gajda-Med dołączył Szpital Powiatowy Gajda-Med w Pułtusku. W 2020 roku stworzyłem jeden z największych w Polsce oddziałów covidowych (w szczycie zachorowalności: 128 łóżek), będąc jego ordynatorem. W 2021 roku szpital, którym zarządzam, zrealizował największy kontrakt ogłoszony przez NFZ w jego historii: Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, obsługującą pacjentów z całej Polski. W trakcie kariery zawodowej ustawicznie się kształciłem, robiąc kolejne specjalizacje i uzyskując uprawnienia. Były to: I a potem II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, kardiologia, medycyna rodzinna, pełne uprawnienia w zakresie orzekanie w Medycynie Pracy i Kierowców, medycyna sportowa i geriatria.
Zrealizowałem liczne kursy krajowe i zagraniczne w zakresie medycyny klinicznej oraz diagnostyki, potwierdzone certyfikatami do wykonywania badań ultrasonograficznych, echokardiograficznych, endoskopowych przewodu pokarmowego. Spędziłem prawie 900 godzin na kursach doskonalących języka angielskiego na platformie językowej Tutlo prowadzonej przez native speakerów.
W 2022 roku rozbudowałem Szpital Powiatowy Gajda-Med w Pułtusku o tzw. blok B (dodatkowe 144 łóżka), tworząc jeden z największych szpitali powiatowych w Polsce o łącznej liczbie 310 łóżek. W Grupie Gajda-Med zatrudniam od 750 do 1200 osób w zależności od realizowanych kontraktów z NFZ.
Opis kariery naukowej, w tym prowadzonych prac badawczych oraz realizowanej aktywności naukowej
Stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny został mi nadany uchwałą Rady Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Juliana Marchlewskiego w Białymstoku 3 marca 1993 roku, na podstawie rozprawy doktorskiej Aktywność alfa-amylazy granulocytarnej w niektórych stanach zapalnych. Promotor pracy: prof. dr hab. Irena Zakrzewska
Przez następne 2 dekady koncentrowałem się głównie na samokształceniu (patrz: opis kariery zawodowej), ale też na kształceniu innych lekarzy i średniego personelu medycznego (patrz: Działalność dydaktyczna).
Prof. Robert Gajda jako wykładowca na XIV Zjeździe Kardiologii Prewencyjnej. Po prawej stronie prof. Wojciech Drygas -najbliższy współpracownik R.Gajdy, jego guru, mentor i przyjaciel.
Praca w Szpitalu powiatowym, nawet najlepiej zarządzanym i dobrze wyposażonym nie stwarza większych możliwości do pracy naukowej, stąd zdecydowałem się na nawiązanie współpracy zawodowej i naukowej z wiodącymi ośrodkami w kraju i poza granicami Polski ośrodkami kardiologii, medycyny sportowej oraz nauk o sporcie i stworzyłem w Pułtusku na potrzeby tej współpracy Centrum Kardiologii Sportowej.
Od około 2010 roku rozpocząłem prowadzenie badań naukowych dotyczących głównie wpływu wysiłku wytrzymałościowego na serce sportowca, zagrożenia stymulowaną wysiłkiem arytmią i roli pulsometrów sportowych w jej identyfikacji. W 2020 roku wystąpiłem z wnioskiem do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za pośrednictwem Rady Doskonałości Naukowej w Warszawie o przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Określenie osiągnięcia naukowego będącego podstawą ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego:
,,Wpływ wysiłku wytrzymałościowego na serce sportowca, zagrożenie stymulowaną wysiłkiem arytmią i rola pulsometrów sportowych w jej identyfikacji”.
Prof. Robert Gajda jako wykładowca na 12 Europejskim Zjeździe Medycyny Sportowej we Wrocławiu ( 2023 r.)
Prawomocną uchwałą Rady Dyscypliny Nauk Medycznych Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu z 20.10.2021 roku uzyskałem tytuł doktora habilitowanego.
W kolejnych latach kontynuowałem i znacznie rozszerzyłem badania, które były głównym osiągnięciem prezentowanym do habilitacji, co zostanie przedstawione w dalszej części autoreferatu.
W 2019 roku jako ordynator Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej zawiązałem współpracę z Akademią Wychowania Fizycznego (m.in.: z prof. dr hab. Joanną Szczepańską-Gierachą) w zakresie rehabilitacji klinicznej. W 2019 roku rozpocząłem również współpracę z Instytutem Sportu (m.in.: z prof. dr. hab. Miłoszem Czubą, prof. dr hab. Józefem Langfortem) mającą na celu ocenę różnych parametrów fizjologicznych, w tym wydolnościowych, sportowców w warunkach hipoksji normobarycznej.
W 2020 roku na wniosek Wojewody Mazowieckiego w Szpitalu Powiatowym Gajda-Med w Pułtusku stworzyłem jeden z największych w Polsce Oddziałów Covidowych, który w szczycie epidemii liczył prawie 130 łóżek. W wyniku propozycji współpracy otrzymanej z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a konkretnie od prof. dr. hab. Jacka Kubicy, nasz szpital przystąpił do realizowanego przez tę uczelnię projektu, w ramach którego przeprowadzono badania kliniczne preparatów amiodaron i werapamil według protokołu ReCOVery-SIRIO.,, Zastosowanie amiodaronu i werapamilu u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 z objawami infekcji”. W 2020 roku rozpocząłem współpracę z Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (m.in.: z dr. hab. Jakubem Adamczykiem, prof. AWF). Od 2015 roku współpracowałem z Narodowym Instytutem Kardiologii w Warszawie im. Stefana kardynała Wyszyńskiego, w którym pracował mój mentor i guru – prof. dr hab. Wojciech Drygas, co skutkowało kolejnymi wspólnymi badaniami i opublikowanymi artykułami. Od 2012 roku współpracuję z naukowcami z Instytutu Podstawowej Opieki Zdrowotnej Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii, wśród których jest m.in. kardiolog sportowy, wybitny triatlonista (osoba, która w swoim dorobku sportowym ma pokonanie dystansu 10 x Iron-Man), ale przede wszystkim wybitny naukowiec prof. Beat Knechtle. Od 2010 roku współpracuję ze Szkołą Zdrowia Publicznego, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, a od 2022 roku z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Działalność dydaktyczna
W 2005 roku uzyskałem akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego do prowadzenia specjalizacji lekarskich w zakresie medycyny rodzinnej, jednocześnie stając się kierownikiem naukowym Ośrodka Kształcenia Podyplomowego Lekarzy Rodzinnych w Pułtusku przy Centrum Medycznym Gajda-Med, oraz akredytację Ministra Zdrowia do prowadzenia staży kierunkowych dla lekarzy rodzinnych w zakresie medycyny rodzinnej i sportowej. Uczestniczę w działaniach edukacyjnych społeczeństwa w zakresie propagowania zdrowego stylu życia. Przy Centrum Medycznym Gajda-Med działa Klub Rekreacyjno-Sportowy „Zdrowy Styl Życia”, który ma na celu upowszechnianie prozdrowotnych zachowań społecznych. W ramach Klubu organizowane są wyjazdy na zawody, imprezy sportowe, obozy rekreacyjno-dietetyczno-sportowe, wspólne treningi i konsultacje. Fundacja „Zdrowy Styl Życia” utrzymywana jest ze środków przychodni, której jestem dyrektorem, finansuje przedsięwzięcia propagujące zachowania prozdrowotne i wszelkie formy zdrowego stylu życia, ale też działalność naukową. Od 2021 roku jestem zatrudniony jako profesor uczelni na etacie badawczo-dydaktycznym w Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego w Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu im. J. Długosza w Częstochowie (UJD) oraz na stanowisku profesora uczelni w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku (WSM).
Inne istotne informacje dotyczące osoby ubiegającej się o nadanie tytułu profesora:
Szczególne uhonorowania, odznaczenia i osiągnięcia
Współpraca z zagranicznymi i polskimi czasopismami naukowymi jako recenzent lub członek zespołu edytorów
Inne osiągnięcia
Zainteresowania
Jestem wielkim entuzjastą sportu, czynnie uprawiającym wiele jego dyscyplin, w tym biegi średnio- i długodystansowe, maratony. Przez cały okres studiów reprezentowałem uczelnię na zawodach sportowych w biegach średnich zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wielokrotnie byłem Akademickim Mistrzem Polski (około 10-krotnie na dystansach od 800 do 3000 m). Przez cały czas otrzymywałem stypendium naukowe i sportowe. W 1987 roku podczas Biegu Przyjaźni w Szeged na Węgrzech ustanowiłem rekord Polski medyków w maratonie (2:33:08), który do dzisiaj nie został pobity. W 2009 roku powróciłem do systematycznego biegania w kategoriach Master.
Wielokrotnie zdobywałem tytuł Mistrza Polski oraz Mistrza Polski Lekarzy w kategoriach Master na dystansach od 400 m do półmaratonu. Zaliczyłem dziesiątki biegów ulicznych na dystansach od 5 km do maratonu. Zadowalające mnie wyniki i osiągnięcia zacząłem uzyskiwać od 2015 roku, kiedy pierwszy raz wygrałem Mistrzostwa Polski Weteranów na dystansie 1500 m (M50). Rok później, w 2016 roku wygrałem Mistrzostwa Polski Weteranów na dystansach 1500 i 800 m z dużym zapasem czasowym, a na Mistrzostwach Świata w Perth w Australii zająłem 7. miejsce na dystansie 1500 m.
W latach 2015 i 2016 dwukrotnie z rzędu zdobyłem tytuł Mistrza Świata Medyków na dystansie 1500 m (M45). Po 2016 roku systematycznie wygrywałem Mistrzostwa Polski Masters oraz Mistrzostwa Świata Medyków włącznie aż do roku 2024 na dystansach 800 i/lub 1500 m. W 2020 roku ustanowiłem rekord Polski w biegu na milę w kategorii M55. W 2024 roku zająłem 7. miejsce w Halowych Mistrzostwach Europy Masters w biegu na 800 m (kategoria M60). W sezonie letnim zdobyłem tytuł Mistrza Polski w kat M-60 na dystansie 1500 i 800m.
Komentarze obsługiwane przez CComment