

Bratniacy Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie obchodzili w ubiegłym tygodniu Dzień Patrona - Aleksandra Świętochowskiego, pisarza, pozytywisty, filozofa, działacza społecznego, Posła Prawdy.
W czwartek (3 kwietnia) w szkole w Gołotczyźnie spotkali się nauczyciele, pracownicy, uczniowie, absolwenci i przyjaciele placówki. Zjawili się zaproszeni goście. W trakcie uroczystości wspominano o ojcach założycielach, złożono podziękowania oraz gratulacje, wręczono wyróżnienia i nagrody.
W ubiegłym roku ZS CKR w Gołotczyźnie obchodził wyjątkowy jubileusz - 115-lecie istnienia. „Wszyscy czujemy się Bratniakami, łączy nas nierozerwalna więź tradycji, wspomnień, ale także wyzwań" - mówił wówczas dyrektor szkoły Marek Rutkowski.
Czwartkowa uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewano hymn państwowy a następnie zabrał głos dyrektor Rutkowski.
- Dzisiejsza uroczystość jest okazją do oddania hołdu naszemu wspaniałemu patronowi Aleksandrowi Świętochowskiemu i naszej patronce Aleksandrze Bąkowskiej, dzięki którym szkoła istnieje. Myślę, że warto przywołać wartości, których uczyli się Bratniacy i prowadziły ich niczym gwiazdy w mrokach narodowej niewoli. Sądzę, że były to: dobro - rozumiane jako szacunek dla życia każdego człowieka; prawda - jako dążenie do poznania całej złożoności świata, zdobywanie wiedzy i umiejętności; praca - to jest tytuł do godności człowieka na ziemi, wzniosły obowiązek i nieprzeparta potrzeba; piękno - rozumiane jako dostrzeganie wartości estetycznych w kulturze, świecie przyrody, wrażliwość na walory estetyczne otaczającej nas przestrzeni; patriotyzm, czyli duchowa więź z tradycja przodków z narodem, świadomość odpowiedzialności za przyszłość kraju; w końcu odwaga cywilna – wrażliwość na krzywdy społeczne, bunt na zaobserwowane niesprawiedliwości, stawanie w obronie słabszych – przypominał obecny dyrektor placówki
Następnie głos zabrali przedstawiciele samorządów, kuratorium oświaty, ciechanowskiej uczelni PANS )ściśle współpracującej z Centrum Kształcenia Rolniczego) i duchowieństwa. Maria Klonowska, prezeska „Stowarzyszenia Sokołówek” (tam w 1909 r. powstała męska szkoła nosząca imię Tomasza Klonowskiego) przybliżyła historię powstania obu placówek – dla synów chłopów i dziewcząt funkcjonującą jako "Ferma Praktyczna Gospodarstwa Domowego dla Dziewcząt Wiejskich" (w Gołotczyźnie).
Od samego początku szkoła nie tylko przygotowywała do pracy w gospodarstwie, ale też dawała podstawy ogólnego wykształcenia (Polska była jeszcze pod zaborami). Nauczyciele, których dobierano niezwykle skrupulatnie (Jadwiga Dziubińska, Maksymilian Malinowski, Stanisław Wojciechowski – późniejszy prezydent RP, Aleksander Świętochowski, Marcin Kacprzak, Alfons i Eugenia Erdmanowie, Marcjan Zienkiewicz, Czech Zdenek Gayer, Ludwik Krzywicki, Aleksandra Bąkowska, Irena Kosmowska, Stefania Sempołowska) starali się kształtować świadomość narodową wśród młodzieży.
W okresie międzywojennym szkołę wizytował m.in prezydent Ignacy Mościcki. W 1930 r. nazwał ją ,,Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego Ziemi Ciechanowskiej jako że żadna inna nie dorównuje jej rozmachem, wielkością wykładanych przedmiotów i swoim zasięgiem oddziaływania” .
Z tradycją w nowoczesność
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie przynależy do Sieci Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dziś to prężny ośrodek edukacyjny, potwierdzają to wyniki egzaminów oraz udział uczniów w różnego rodzaju olimpiadach i konkursach. W tym roku szkoła zdobyła tytuł Srebrnej Tarczy w rankingu „Perspektyw”. Właśnie połączenie tej tradycji z nowoczesnością, przystosowanie się do panujących w gospodarce trendów czyni tę szkołę wyjątkową. Podczas Dni Patrona goście wyraźnie podkreślali, że szkoła, o bogatych tradycjach, przez ponad 100 lat wykształciła wiele pokoleń absolwentów. Obecnie, praktyczna nauka zawodu możliwa jest jedynie dzięki posiadaniu nowoczesnych maszyn, odpowiednio dostosowanym budynkom i użytkom rolnym. Niczego z tych rzeczy w Gołotczyźnie nie brakuje. Przykładem jest choćby pozyskanie w ostatnim czasie przez szkołę kombajnu czy nowoczesnego ciągnika, wybudowanie budynków warsztatowych z dostosowanymi do nowych trendów pracowni. Przy szkole powstaje imponująca hala sportowa, a jeszcze w tym roku zacznie działać Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Architektury Krajobrazu, a jego siedzibę będzie zrewitalizowany budynek na terenie parku Bratnego.
Pamiętajmy o przeszłości, żyjmy teraźniejszością
Te słowa Posła Prawdy przyświecały występom artystyczne uczniów szkoły. Uzdolnieni artystycznie Bratniacy przedstawili fragment sztuki Świętochowskiego pt. „Poddanka”, w której chcieli oddać ducha tamtych czasów, pokazać konieczność oświecania ludu oraz przybliżyć sytuację polskiego chłopa na przełomie wieków. Występy artystów przyprawione zostały śpiewem oraz tańcem w wykonaniu szkolnego zespołu Bratniacy. Za scenariusz, reżyserię i oprawę muzyczną odpowiadała Patrycja Pajor-Wesołowska, nauczyciel języka polskiego.
Dzień Patrona w Bratne trwa tak naprawdę przez kilka dni. Dni poprzedzające główną uroczystość wypełniają m.in. konkursy na temat życia i twórczości A. Świętochowskiego. Biorą w nim udział zazwyczaj pierwszoklasiści, przystępując do rywalizacji między klasami w konkurencjach drużynowych i indywidualnych. W tym roku największą wiedzą o patronie może pochwalić się uczennica klasy 1HTP Zuzanna Sołtys. Rozstrzygnięto również konkursy na: piosenkę o szkole z zastosowanie sztucznej inteligencji, pracę plastyczną inspirowaną życiem patrona czy konkurs na napisanie listu do patrona. Ponadto dyrekcja nagrodziła uczniów z najlepszą frekwencją w pierwszym semestrze, podsumowano turniej siatkówki o puchar dyrektora, wręczono certyfikaty uczniom, którzy odbywali staże zagraniczne w ramach programu Erasmus.
Rolnictwo 4.0
Od 2008 r. ZS CKR w Gołotczyźnie prowadzony jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sytuacja szkoły, finansowa i administracyjna, znacząco się poprawiły, bo przez dekady szkoły rolnicze w kraju borykały się z szeregiem problemów. Szkoły gołockie kontynuują pasje społecznikowskie A. Bąkowskiej i A. Świętochowskiego. Uczniowie zdecydowani na wybór tej szkoły mają okazję kształcić się w jednym z dziewięciu zawodów technika: weterynarii, rolnika, mechanizacji i agrotroniki, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, architektury krajobrazu, ogrodnika, turystyki na obszarach wiejskich, żywienia i usług gastronomicznych, agrobiznesu. Szkoła ma również swoją ofertę w kierunku szkół branżowych I i II stopnia.
Jako że Dzień Patrona w Bratne to uczta nie tylko dla ducha, ale również dla ciała, po oficjalnych obchodach, goście udali się na degustację przysmaków z Gołotczyzny. Zespół Szkół w Gołotczyźnie idealnie wpasowuje się w erę rolnictwa 4.0 - czyli inteligentnego rolnictwa: napędzanego technologią, rewolucją w rolnictwie, której celem jest zwiększanie produkcji i wydajności przemysłu. Aleksander Świętochowski i Aleksandra Bąkowska chyba byliby dumnie z tego, jak działa dziś ich dzieło.
Komentarze obsługiwane przez CComment