

W lipcu br. w mazowieckich urzędach pracy zarejestrowanych było 25 101 osób do 30 roku życia, z czego 4 393 dokonało rejestracji w tym samym miesiącu. Co ciekawe prawie tyle samo osób opuściło ewidencję.
Powiatowe i miejskie urzędy pracy wspierają aktywizację zawodową osób młodych i tym samym pomagają im stawiać pierwsze kroki w karierze zawodowej. Wiele w tej kwestii dzieje się za sprawą Funduszy Europejskich i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na przełomie dwóch perspektyw finansowych (perspektywa na lata 2014-2020 i perspektywa na lata 2021-2022) warto spojrzeć na efekty dotychczasowych działań.
Dzięki środkom europejskim urzędy pracy pomogły większej liczbie osób bezrobotnych. Do tej pory ze wsparcia skorzystało ponad 63 tys. osób bezrobotnych (łącznie z długotrwale bezrobotnymi) do 30 roku życia. Spore grono stanowią osoby bezrobotne, które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu. Do tej pory z różnego rodzaju szkoleń skorzystało 5 256 osób.
Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, młodzi ludzie szukający zatrudnienia mogą liczyć na duże wsparcie powiatowych i miejskich urzędów pracy. - Bony zatrudnieniowe, szkoleniowe, stażowe czy też środki na założenie własnej działalności gospodarczej finansowo wspierają zatrudnienie młodych ludzi. Dodatkowo eksperci w urzędach pomagają w znalezieniu zatrudnienia. Młode bezrobotne osoby mogą porozmawiać z doradcą zawodowym, skorzystać ze szkoleń czy też zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy.
W jaki sposób urzędy pracy wspierają młodych?
Wiele osób, które korzystają z porad Punktu Informacyjnego EFS w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie pyta, które z dostępnych w urzędach pracy form wsparcia są finansowane ze środków europejskich. Wiele osób sądzi, że to wsparcie bardzo różni się od tego co oferują urzędy pracy, boją się zawiłości związanych z dokumentami oraz tego, że trzeba spełnić dodatkowe wymagania itd. Nic bardziej mylnego. Formy wsparcia są takie same, w zasadzie ilość dokumentów jest taka sama. Różnica jest w źródle finansowania. Zatem formy wsparcia, z których mogą korzystać bezrobotni to:
Jak skorzystać z oferty urzędów pracy?
Po pierwsze trzeba być osobą zarejestrowaną jako osoba bezrobotna. Rejestracja odbywa się w urzędzie pracy zgodnie z miejscem zameldowania, czasowego zameldowania bądź jeżeli nie ma miejsca zameldowania to w urzędzie pracy, na terenie którego się przebywa.
Drugim krokiem jest spotkanie z doradcą zawodowym, z którym wspólnie ustalony zostaje plan działania, czyli poszczególne kroki wsparcia udzielonego w urzędzie.
Ktoś mógłby zapytać czy warto przechodzić wszystkie etapy. Odpowiadamy: "Warto!".
Na naszym profilu "Aktywni na Mazowszu" na kanale YouTube można zobaczyć efekty wsparcia i posłuchać historii osób, które dzięki środkom z urzędu pracy otworzyły swoje działalności gospodarcze.
Komentarze obsługiwane przez CComment