ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Opowieść o przemianie i odkupieniu

fot. autor

Już po raz siódmy mieszkańcy Gruduska i okolic mogli zobaczyć wyjątkowe Misterium Męki Pańskiej. Spektakl „Droga wiary”, przygotowany przez Parafialną Grupę Teatralną, odbywał się w tym roku wyjątkowo w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, w dniach 11-13 kwietnia.

- W tym roku zaprosiliśmy państwa na wydarzenie inne niż dotychczas wystawiane przez nas Misteria Męki Pańskiej. Względy od nas niezależne, remont grodziska wymusiły na nas zmianę miejsca, a co za tym idzie formy widowiska – wyjaśnili organizatorzy.

Spektakl oparty był na motywach książki „Szata”, przedstawiającej historię Jezusa z perspektywy rzymskiego żołnierza, który uczestniczył w jego ukrzyżowaniu. Szata (oryg. The Robe) to powieść historyczna autorstwa amerykańskiego pisarza Lloyda Cassela Douglasa, wydana w 1942, której fabuła osadzona jest w realiach Palestyny I wieku. 

- Nasz tegoroczny spektakl nosi tytuł „Droga wiary” i jest o o duchowym dojrzewaniu, o poszukiwaniu własnej drogi do Boga, ukazanym na przykładzie losów głównego bohatera, poganina, rzymianina, Marcellusa – usłyszeliśmy na wstępie. - Ten beztroski syn senatora rzymskiego spotyka na drodze swojego życia Jezusa. Jest to spotkanie niezwykłe. Marcellus, komendant kohorty wykonującej ukrzyżowanie i On, Jezus na krzyżu. Od tej chwili nic już w życiu bohatera nie będzie takie samo. To wydarzenie zmusi go do poszukiwań, do podejmowania trudnych decyzji i zmiany życiowych postaw. Baczny obserwator dostrzeże również, jak w tle opowieści dokonywać się będą też inne drogi wiary. Spotka tam Piotra apostoła, Maryję wierną do końca, pierwszego męczennika, kalekę radośnie sławiącą Pana i wielu innych. Może pośród wielu ludzkich postaw gdzieś zobaczymy siebie i własną postawę wobec Chrystusa. Chociaż wydarzenia przedstawione w spektaklu mogą wydawać się nam bardzo odległe, musimy pamiętać, że wiek XXI uznany jest za czas szczególnie okrutnych prześladowań chrześcijan. Wielu z nich każdego dnia ginie śmiercią męczeńską. Dzięki Bogu, ta rzeczywistość nie dotyczy w tej chwili nas, Polaków, ale widzimy, że coraz częściej wyznawanie wiary nawet w naszym kraju, w rodzinach, w szkole, środowisku wymaga od nas więcej odwagi i siły, aby oprzeć się współczesnym trendom. Niech ten dzisiejszy wieczór będzie okazją dla każdej i każdego z nas do refleksji, że bycie wyznawcą Chrystusa od wieków kosztowało i wymagało i po dziś dzień nic się nie zmieniło. Każdy dzień, każdy życiowy wybór, każda decyzja to realizacja naszej osobistej drogi wiary.

Parafialna Grupa Teatralna rozpoczęła swoją działalność w 2017 roku. Opiekunem grupy, mentorem i reżyserem jest Dorota Olszewska. Jak przedstawia grupę parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudusku, liczy ona aktualnie około 100 osób i składa się z dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, w tym całych rodzin. Największym przedsięwzięciem grupy jest właśnie coroczne Misterium Męki Pańskiej, którego dwie pierwsze edycje odbywały się w kościele parafialnym, zaś od 2019 roku w obiektach skansenu archeologicznego Zielona Góra. 

- Oprócz Misterium Męki Pańskiej przygotowujemy czuwania modlitewne oraz inscenizacje historyczne. Wszelkie inicjatywy odbywają się w czynie społecznym, przy wsparciu i życzliwości Księdza Proboszcza, Wójta Gminy Grudusk oraz zaangażowaniu władz i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. Scenariusz, dekoracje, piękne stroje oraz rekwizyty są efektem zaangażowania i włożonego serca Gruduskich parafian – przekazuje parafia.

Nagrania z występów grupy można zobaczyć w serwisie YouTube.

- Chcielibyśmy aby ten spektakl nie był jedynie przedstawieniem teatralnym, ale również głębokim przeżyciem duchowym. Mamy nadzieję, ze będzie to okazja do refleksji nad swoją wiarą, poszukiwania sensu i przygotowania serca na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W atmosferze ciszy i skupienia, wspólnie przeżyjemy opowieść o przemianie i odkupieniu, której przesłanie pozostaje aktualne dla każdego z nas – podkreślali organizatorzy.

 

fot. autor

 

Komentarze obsługiwane przez CComment