

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
W grudniu 2020 r. zmarł Zdzisław Breński, nauczyciel, trener, dziennikarz. Od 1966 r. uczył wychowania fizycznego, najpierw w szkołach w powiecie żuromińskim, a następnie w Mławie. Jako trener największe osiągnięcia notował w tenisie stołowym i piłce ręcznej. Na tematy sportowe pisał na łamach "Trybuny Mazowieckiej", "Sztandaru Młodych" i prasy mławskiej. Zasiadał w Mławskiej Radzie Sportu, wyróżniony był tytułem Pasjonata Sportu.
Grzegorz Morawski - zmarł 2 grudnia 2020 r. w wieku 68 lat. Przegrał walkę z koronawirusem. Pracę zawodową rozpoczynał w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Mławie organizując życie kulturalne dla załogi. Potem przeniósł się do Zakładów Mięsnych. Działał i pracował w organizacjach młodzieżowych. Przez wiele lat był pracownikiem mławskiej Unitry, a do pracy w Zakładach Mięsnych powrócił w roku 1993 na stanowisko dyrektora d/s handlu. W maju 1996 roku założył własną firmę - Biuro Doradztwa Gospodarczego - którym, kierował do ostatnich dni swojego życia.
Jego pasją był sport, a szczególnie siatkówka. Przez wiele lat był członkiem Zarządu MKS Mławianka. Od roku 2013 zdobyte doświadczenie wykorzystywał na rzecz KS "Zawkrze Mława", gdzie od kwietnia 2014 roku był jego prezesem. Uhonorowany tytułem "Pasjonata Sportu". W październiku 2016 r. zorganizował i otworzył w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej wystawę pn. "Sport w Mławie - historia i współczesność".
W grudniu zmarł też Aleksander Zawistowski (1937 - 6.12.2020), długoletni nauczyciel chemii (początkowo także fizyki) w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Mławie. Całe swoje życie zawodowe związał z tą szkołą. Rozpoczął tu pracę w 1961 r., a zakończył w 1994 r. (przeszedł na emeryturę). W 2016 r. burmistrz przyznał mu medal "Zasłużony dla Miasta Mława". Był nauczycielem wymagającym, zarówno jeśli chodzi o wiedzę , jak i postawę etyczną. Rzadko stawiał oceny najwyższe. Jednak lubił kontakty z uczniami i absolwentami szkoły, pamiętał ich i cieszył się z ich osiągnięć zawodowych. Już będąc na emeryturze, potrafił z pamięci wymienić imiona i nazwiska - według kolejności w dzienniku - wszystkich uczniów z pierwszej klasy, której był wychowawcą (maturzystów z rocznika 1967). W życiu prywatnym był cichym, spokojnym i chyba nieśmiałym człowiekiem. Po śmierci profesora ktoś skomentował, że sprawiał wrażenie człowieka samotnego.
W styczniu po ciężkiej chorobie zmarł aspirant Paweł Nowakowski. Służył w wydziale ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach prewencyjnych, których celem była poprawa bezpieczeństwa na drogach. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. za uratowanie życia 20-letniego kierowcy. Otrzymał też brązowy medal "Zasłużony Policjant". Miał 44 lata.
W styczniu zmarł Zbigniew Białaś, społecznik prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Relax" w Mławie. Jako młody człowiek został deportowany w głąb Związku Sowieckiego. Należał do Związku Sybiraków. W latach 1982-1990 był dyrektorem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mławie.
W styczniu zmarła również dr Zofia Cholewicka (1940 - 22.01.2021). Ceniona i lubiana mławska lekarka (pediatra). Po studiach w Akademii Medycznej w Białymstoku rozpoczęła pracę w Mławie. Przez wiele lat była ordynatorem oddziału noworodkowego w tutejszym szpitalu. Pracowała też w Poradni Dziecięcej (w dawnym budynku w parku i przy ul. 18 Stycznia) oraz w Przychodni MSWiA przy komendzie mławskiej policji. Przez jakiś czas dojeżdżała też do przychodni w Konopkach. W 2016 r. została odznaczona medalem "Zasłużony dla Miasta Mława". Cieszyła się zaufaniem i sympatią. Była podziwiana za swoją niezwykłą wiedzę, sumienność i bardzo miły stosunek do małych pacjentów. Również rodziców chorych dzieci traktowała bardzo życzliwie. Cierpliwie udzielała wskazówek, jak postępować w przypadku danej choroby. Powtarzała, że zawód lekarza trzeba lubić. W Mławie przepracowała ponad 50 lat. Leczyła dzieci prawie do końca swoich dni. W ostatnim czasie mieszkała w Łomży.
W lutym zmarła Zofia Tańska, nauczycielka i wychowawczyni. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1965-1975 pracowała w charakterze wychowawczyni w Przedszkolu nr 1 w Mławie. W 1975 r. objęła funkcję dyrektora miejscowego Przedszkola Samorządowego nr 5 i pełniła ją aż do przejścia na emeryturę w 2004 r.
Za swoją pracę była wielokrotnie wyróżniana. Otrzymała m.in. Złoty Krzyż Zasługi oraz nagrody ministra edukacji narodowej, kuratora oświaty i burmistrza Mławy.
W marcu zmarł Wiesław Boczkowski, wójt gminy Szydłowo. Ten urząd sprawował bez przerwy od 2002 r. W tym czasie rozwinął gminę, a zwłaszcza jej infrastrukturę techniczną. Między innymi zbudował siedzibę dla gimnazjum, halę sportową i boiska, zmodernizował wiele dróg. Organizował społeczną pomoc dla poszkodowanych mieszkańców, zwłaszcza dla chorych i pogorzelców. Patronował lokalnym uroczystościom patriotycznym. Otaczał opieką groby żołnierzy i inne miejsca pamięci narodowej. Troszczył się o jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w swojej gminie, sam był strażakiem. Należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego, zasiadał w jego kierowniczych gremiach - gminnym i powiatowym. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Mławskiego. Miał 64 lata.
Więcej wspomnień o zmarłych w numerze 43 "Tygodnika" z 26 października 2021 r.
Komentarze obsługiwane przez CComment