

W Lipowcu Kościelnym zawiązał się Społeczny Komitet dla uczczenia braci Lechów – Jana Kazimierza, Czesława i Włodzimierza - urodzonych w pobliskiej Turzy Małej, żołnierzy Armii Krajowej, którzy podczas II wojny światowej oddali swoje młode życie za Polskę. To niebywała historia, dotąd prawie zupełnie nieznana.
Byli synami rolników, Stanisława Lecha i Kazimiery z Markowskich. Ukończyli miejscową Szkołę Powszechną i Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.
Jan Kazimierz (ur. 1907), studiował w Szkole Podchorążych w Komorowie i w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Służył m.in. jako oficer operacyjny w sztabie 17. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Po wojnie obronnej 1939 r. przedostał się na Zachód, gdzie wstąpił do „Cichociemnych”. Zrzucony na teren okupowanego kraju, pełnił odpowiedzialne funkcje w Komendzie Okręgu Lwów AK. 24 czerwca 1944 r. został zastrzelony przez Niemców.
Czesław (ur. 1904) ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu. Zginął podczas powstania warszawskiego, w walce redutę, jaką była Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Włodzimierz (ur. 1920) w 1939 r. przedarł się do Francji, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty, a następnie został zakwalifikowany do korpusu „Cichociemnych”. Przerzucony na obszar okupowanej Polski w 1944 r., kilka tygodni potem poległ pod Krakowem.
Na spotkaniu w Urzędzie Gminy ustalono, że na ścianie frontowej budynku SP w Turzy Małej - z inspiracji Stowarzyszenia „Mława Miasto Zabytkowe” - zostanie wmurowana granitowa tablica z inskrypcją na cześć braci Lechów. Jej osłonięcie i poświęcenie zaplanowano na 1 września br. W dalszej kolejności, w holu szkoły, powstanie tablica z wypisanymi na niej biogramami braci.
W skład Komitetu Społecznego wchodzą: Ryszard Karpiński – wójt gminy Lipowiec K., Iwona Rylska – dyrektor SP w Turzy M., przedstawiciele Stowarzyszenia „Mława Miasto Zabytkowe”: Tadeusz Stabach (prezes) oraz Andrzej Dusiński i Robert Zaborowski, były poseł i minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka – Mirosław Koźlakiewicz, prof. Leszek Zygner – prorektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Ciechanowie oraz dr Tomasz Sypniewski z Akademii Kujawsko - Pomorskiej w Bydgoszczy.
O pamięć o tych żołnierzach upomniało się wspomniane mławskie stowarzyszenie, które m.in. zorganizowało, zrelacjonowaną na naszych łamach, w Turzy M. konferencję popularnonaukową nt. ich życia i walki, połączoną z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Prof. Leszek Zygner zaś poświęcił braciom jeden z swoich cotygodniowych felietonów publikowanych w „TC”.
Komentarze obsługiwane przez CComment