

Miasto Raciąż świętuje w tym roku 600-lecie nadania praw miejskich. A już 7 czerwca pierwsza z uroczystości jubileuszowych - Korowód Dziejów Raciąża. Zapowiada się bardzo ciekawa i widowiskowa impreza.
Korowód dzieci, młodzieży i dorosłych wyruszy od Wodnej Góry do Placu Adama Mickiewicza – w ubiorach, które zilustrują 600 lat miejskiej historii Raciąża. Chodzi bowiem o przedstawienie historii miasta w ciekawej formule, która zaangażuje wielu mieszkańców w każdym wieku i stworzy możliwość zapoznania szerszego grona odbiorców z ciekawą historią Raciąża.
Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 11. Na czele pochodu staną książęta mazowieccy ze swoim dworem, a w rolę giermków wcielą się przedszkolaki z Raciąża.
Kolejną grupę będzie stanowić Polska Szlachecka i w rolę waćpanów i waćpanien wcielą się członkowie młodzieżowej rady miasta oraz władze samorządowe.
Okres Księstwa Warszawskiego i zrywy powstańcze przedstawi Zespół Szkół w Raciążu, I wojnę światową – Społeczne Towarzystwo Oświatowe STO w Raciążu, natomiast stowarzyszenia seniorów i mieszkańcy Raciąża wcielą się w rolę swoich przodków z okresu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej.
Jak informuje raciąski MCK, w zaaranżowanym pochodzie pierwszomajowym Szkoła Podstawowa w Raciążu przedstawi raciąskie zakłady pracy z PRL-u, a pochód zamkną służby mundurowe: straż, policja i wojsko (5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej) oraz współcześni mieszkańcy Raciąża.
Korowód zatrzyma się przy scenie przed ratuszem, gdzie każda z grup zostanie zaprezentowana gościom i widzom, a następnie na scenę zaprezentują się średniowieczni włodarze Mazowsza z przedstawieniem: „Nadanie Raciążowi praw miejskich”. Dokument lokacyjny dla Raciąża zostanie uczczony wystrzałem z średniowiecznej bombardy, tańcami dworskimi i tortem, a wszyscy zaśpiewają miastu „1000 lat”.
W programie również m.in. wspólna zabawa w centrum miasta, dmuchańce, warsztaty garncarskie, tkackie, rękodzieła, strzelanie z łuku, wybijanie monet i inne atrakcje, a na scenie zaprezentują się lokalni artyści – soliści i zespoły.
Na tym atrakcji nie koniec – każdy z uczestników będzie mógł się wpisać do pamiątkowej księgi, która w sierpniu zostanie włożona do kapsuły czasu, stając się listem dla potomnych.
- Chcemy aktywizować społeczność miasta wokół jego dziejów oraz jubileuszu, a z drugiej strony, by tą wspaniałą historię poznali nie tylko mieszkańcy miasta, ale również okolic, regionu i całej Polski. Zapraszamy 7 czerwca do Raciąża. Będzie się działo. Będzie ciekawie – mówi TC dyrektor MCK w Raciążu, Magdalena Grzywacz.
Przypomnijmy, że rada powiatu płońskiego ustanowiła w powiecie płońskim rok 2025 Rokiem Jubileuszu 600-lecia miasta Raciąża.
O 600-leciu nadania praw miejskich Raciążowi pisaliśmy również tu:
https://www.tygodnikciechanowski.pl/plonsk/600-lat-praw-miejskich-raciaza
Komentarze obsługiwane przez CComment