ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Projekt Malta, czyli płoński Staszic w podróży

foto: ZS nr 1 w Płońsku

Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku realizuje projekt dotyczący europejskich staży zawodowych. W czasie pobytu na Malcie uczniowie nie tylko zwiedzali okolice, ale przede wszystkim pracowali, by zdobyć doświadczenie i nowe umiejętności.

Realizacja dofinansowanego ze środków unijnych projektu potrwa do końca czerwca, a uczestniczy w nim 30 uczniów ZS nr 1 w Płońsku o specjalności: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, technik mechatronik, branżowa I stopnia w zawodzie: mechanik pojazdów samochodowych. Dodajmy, że uczniowie zostali wybrani w procesie rekrutacji.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie odbywali staże zagraniczne na Malcie, a wcześniej uczestniczyli w przygotowywaniach do wyjazdów - w zakresie językowym, kulturowym, pedagogicznym i praktycznym.

Zagraniczny staż daje uczestnikom m.in. możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia zawodowego czy nowych, zawodowych umiejętności.

Nad projektem w ZS nr 1 czuwa zespół projektowy w składzie: Michał Wojtusik- dyrektor szkoły, Ewa Borawska- wicedyrektor oraz nauczycielka Danuta Rapusta.

A jak wspominają pobyt na Malcie uczniowie?

- W trakcie naszego dwutygodniowego pobytu na Malcie mieszkaliśmy w St. Julian, urokliwej miejscowości położonej nad zatoką Spinola Bay. Nasz pobyt na wyspie rozpoczęliśmy od poznania poszczególnych miejsc praktyk. Otrzymaliśmy karty umożliwiające swobodne korzystanie z transportu miejskiego i rozpoczęła się nasza przygoda na Malcie. Była to lekcja praktycznego przećwiczenia korzystania z aplikacji Tallinja. Dzięki temu doświadczeniu mogliśmy cieszyć się wszystkimi zaletami maltańskiego transportu publicznego, podróżując bardziej ekologicznie – mówi Oliwia Baranowska.

Uczniowie odbywali praktyki w różnych miejscach, a więc młodzież technikum żywienia i usług gastronomicznych w ,,University of Malta Canteen” i ,,Golden Tulip Vivaldi Hotel”, natomiast praktykanci z Technikum Mechatronicznego podzieleni byli na kilka stanowisk pracy. Większość z nich odbywała staż w sklepach oraz serwisach telefonicznych i komputerowych. Była również grupa zajmująca się innymi aktywnościami takimi jak: konserwacja i naprawa wind, czy inspekcją i kalibracją narzędzi.

- Mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób naprawia się usterki w telefonach komórkowych oraz pomagaliśmy w obsłudze klientów i w rutynowych czynnościach w placówce – relacjonuje Mateusz Kornatowski.

- Jako przyszli zawodowcy mieliśmy okazję zdobyć nowe doświadczenia w międzynarodowym środowisku – dodaje Piotr Mańkowski

Jak wspomina Bartosz Ciarkowski, podczas praktyk na Malcie nauczył się, jak diagnozować i rozwiązywać problemy techniczne.

- Uczniowie mieli okazję zapoznać się z normami i procedurami obowiązującymi w branży, co pozwoliło im na zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie serwisowania i utrzymania wind - zaznacza Ewa Borawska – wicedyrektor szkoły i koordynatorka praktyk zagranicznych.

Praktyka to też okazja do nawiązania nowych znajomości.

- Dzięki tej podróży nie tylko poszerzyliśmy nasze horyzonty zawodowe, ale także mieliśmy okazję poznać nowych ludzi i kultury. Weekend to czas odpoczynku i wycieczek podczas naszego pobytu na Malcie. Podczas jednej z wycieczek wybraliśmy się na malowniczy rejs po morzu, aby odkryć stolicę Wyspy Gozo oraz malutką wyspę Comino słynącą z błękitnej laguny. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od górującej nad stolicą Gozo cytadeli, która zachwyciła nas masywnymi umocnieniami oraz imponującym widokiem z murów obronnych, rozciągającym się na sąsiadujące wyspy. Widok z cytadeli w promieniach zachodzącego słońca zapierał dech w piersiach - wspomina Alicja Marciniak.

- Widzieliśmy fortyfikacje wzniesione przez rycerzy zakonu maltańskiego, które posłużyły jako plan filmowy do wielu filmów, w tym do drugiej części filmu ”Gladiator”- dodaje Oliwia Sałajczyk.

Zdaniem dyrektora ZS nr 1, Michała Wojtusika i koordynatora projektu, zdobyte doświadczenie na pewno będzie miało duże znaczenie w dalszej karierze jej uczestników.

Nauczyciele, a przede wszystkim opiekunowie młodzieży: Anna Jackiewicz–Ochidi, Monika Kon, Jacek Awdejuk oraz Danuta Rapusta odbywali wizyty w zakładach pracy w celu monitorowania przebiegu stażu uczniów. W ramach odbytego stażu pracodawcy podpisali certyfikaty uczestnictwa w przedsięwzięciu: „Europejski staż zawodowy kluczem do sukcesu na lokalnym i międzynarodowym rynku pracy”.

Wspomnienia młodzieży to zachęta dla innych do korzystania z tego typu projektów zagranicznych. Już niebawem mają być zaprezentowane rezultaty działań grupy, ponieważ w ramach realizacji projektu uczniowie planują zorganizować i przygotować: Dzień Maltański, wystawę zdjęć dokumentującą pobyt na Malcie, a także zamierzają wydać album  z opisem najciekawszych miejsc na Malcie i nagrać teledysk.

Przedsięwzięcie „Europejski staż zawodowy kluczem do sukcesu na lokalnym i międzynarodowym rynku pracy”

w płońskim ZS nr 1, realizowany jest w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus +

Całkowity budżet projektu płońskiego Staszica wynosi blisko 324 tys. zł.

Komentarze obsługiwane przez CComment