

Choroba alkoholowa istotnie wpływa na życie rodzinne. W znacznym stopniu prowadzi do niepotrzebnych napięć, a w dłuższej perspektywie do utraty więzi z bliskimi. Niekontrolowane picie alkoholu przysparza wielu problemów całej rodzinie. Jak pomóc osobie uzależnionej? W jaki sposób stawiać granice? Podpowiadamy.
Sporadyczne sięganie po alkohol podczas towarzyskich spotkań nie budzi większych zastrzeżeń. Ważne jest jednak, jak alkohol zaczyna być postrzegany przez osobę pijącą. Niepokojące bywa poszukiwanie coraz częstszych okazji do picia. Alkohol nie może być sposobem na smutki czy troski dnia codziennego. Objawy uzależnienia mogą nasilać się z czasem i prowadzić do problemów w utrzymaniu kontroli. Wówczas warto poszukiwać skutecznej metody leczenia alkoholizmu.
Wyróżnić można następujące fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu:
Rodzina początkowo ignoruje problem, a osoba uzależniona zaprzecza jego istnieniu i poszukuje wymówek. W bardziej zaawansowanym stadium choroby alkoholowej następuje tuszowanie skutków picia i powolna izolacja od otoczenia. Członkowie rodziny zaczynają skupiać się na zachowaniach osoby uzależnionej. Dodatkowo przejmują coraz więcej obowiązków, zaczynają dostosowywać się do nowej sytuacji i tracą nadzieję na poprawę.
Niezwykle ważne jest stawianie granic, które często bywa bodźcem do podjęcia leczenia. Pomocne może okazać się wyznaczenie ultimatum osobie uzależnionej. Warto porozmawiać o konieczności podjęcia terapii, której celem jest utrzymanie abstynencji oraz podjęcie próby scalenia rodziny. Na ten krok powinien zdecydować się nie tylko sam uzależniony, ale też osoba z najbliższego otoczenia. Aby lepiej poradzić sobie z trudną sytuacją, warto rozpocząć terapię pod okiem doświadczonych specjalistów.
Dużym wsparciem w walce z nałogiem i jego przykrymi konsekwencjami jest podjęcie leczenia farmakologicznego. Warto zdecydować się na odtrucie alkoholowe przeprowadzone w ośrodku leczenia uzależnień, np. Meditus. Niektóre osoby uzależnione decydują się na skorzystanie z terapii uzupełniającej, do której można zaliczyć zabieg wszywki alkoholowej. Środek aplikowany podskórnie działa często niczym „straszak”, który zniechęca do spożycia alkoholu. Wspomaga leczenie alkoholizmu zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby (m.in. w fazie krytycznej i przewlekłej).
Branie na siebie pełnej odpowiedzialności za zachowanie alkoholika jest współuzależnieniem. Pod tym pojęciem kryje się dysfunkcyjne działanie całej rodziny i podtrzymywanie patologicznych relacji. W poradzeniu sobie z tym problemem może pomóc profesjonalne wsparcie, np. terapia dla całej rodziny. Daje ona możliwość zrozumienia patologicznych wzorców funkcjonowania psychospołecznego. Osoby współuzależnione często czują się winne sytuacji, która zaistniała w środowisku domowym. Nałóg i współuzależnienie to jedna z najbardziej niebezpiecznych pułapek psychologicznych, które prowadzi do przeciążenia emocjonalnego.
Komentarze obsługiwane przez CComment