Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Płońsku – jednej z najstarszych jednostek na Mazowszu, świętują w tym roku 145-lecie działalności. To blisko 53 tysiące dni, dwie światowe wojny i kilka pokoleń płońszczan.
Uroczysty apel z okazji 145-lecia OSP Płońsku odbył się przy płońskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej w sobotę, 12 lipca, a dowódcą uroczystości był druh Sebastian Milewski.
W jubileuszowym spotkaniu wzięło udział wielu gości, w tym m.in. parlamentarzyści: Anna Cicholska i Adam Krzemiński, burmistrz Andrzej Pietrasik, starosta Artur Adamski, wicestarosta Jacek Ryziński a także przedstawiciele różnych instytucji.
- Nasza straż pożarna na stałe wrosła w życie lokalnej społeczności, a jej zasługi trudno wymienić i ocenić – mówił wieloletni prezes płońskiej OSP Marek Szydłowski. - Niejednokrotnie członkowie jednostki z narażeniem własnego życia ratowali życie i mienie mieszkańców, a ich postawa przyczyniła się znacznie do wzrostu autorytetu straży w społeczeństwie.
Druhowie, to dla naszych zmarłych poprzedników, i was, obecnych członków oraz przyszłych pokoleń, dla uczczenia poniesionego trudu i społecznego, bezinteresownego zaangażowania, obchodzimy dzisiejszą uroczystość. Bez was, i waszego zaangażowania, istnienie naszej OSP byłoby nie możliwe. Niech płonący ogień naszej jednostki nigdy nie zagaśnie.
Wydarzenie było okazją do wręczenia strażackich odznaczeń. Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został Zbigniew Szydłowski.
Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał Robert Kańtoch, a odznaką „Strażak Wzorowy” wyróżnieni zostali: Kacper Anowski, Przemysław Chmielewski, Jakub Grabowski, Hubert Malechowski, Kamil Świerczewski, Mariusz Szydłowski i Adrian Zaborowski.
Listy gratulacyjne prezesa ZG ZOSP RP, Waldemara Pawlaka odebrali: Łukasz Biegaleski, Przemysław Chmielewski, Bartosz Chmielewski, Damian Grzelak, Andrzej Klękowicz, Bartosz Kubiński, Emil Kornatowski, Robert Kańtoch, Hubert Malechowski, Dawid Olewniczak, Kacper Skibiński, Mariusz Szydłowski, Zbigniew Szydłowski oraz Adrian Zaborowski .
Za szczególne zasługi na rzecz jednostki OSP Płońsk oraz jej wspieranie, zarząd przyznał pamiątkowe monety. Wręczali je w sobotę: prezes Marek Szydłowski i burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.
***
Historia w pigułce
Dwa pożary, do których doszło w Płońsku w XIX wieku, a mianowicie w roku 1826, gdy spłonęło 100 zabudowań i w roku 1875, gdy ogień strawił blisko 300 budynków, w tym 129 domów mieszkalnych, był impulsem do utworzenia Towarzystwa Straży Ogniowej. W praktyce płońska jednostka rozpoczęła działalność w 1876 roku, musiało jednak minąć kilka lat, by formalnościom stało się zadość, i w 1880 roku zatwierdzono jej statut.
W pierwszym roku straż liczyła 120 członków czynnych i 80 wspierających, a siedzibą strażaków był budynek przy ulicy Płockiej, obecnie już nie istniejący.
Już wówczas straż nie tylko gasiła pożary, organizowała również życie kulturalne płońszczan i nie tylko. I tak na przykład latem 1882 roku odbył się odczyt doktora Jana Walerego Jędrzejewicza o kometach.
I wojna światowa ograniczyła działalność straży. Zaczęła się ponownie rozwijać w latach 20., w ich połowie zakupiono nawet samochód, a strażacy mieli na wyposażeniu niezbędny sprzęt. W tym okresie strażacy z Płońska również prowadzili działalność kulturalno – oświatową. W sali teatralnej w ówczesnym budynku straży odbywały się przedstawienia teatralne, a za zebrane w ten sposób pieniądze kupowano sprzęt. Była też orkiestra i chór „Lutnia”.
Działalność tą zatrzymała II wojna światowa. Remizę rozebrali Niemcy, którzy zarekwirowali też strażacki samochód. Gdy po wojnie jednostka wznowiła działalność, jej siedzibą stał się barak przy ul. Rutkowskiego, a w latach 60. oddano do użytku strażnicę przy tej samej ulicy. W kolejnym dziesięcioleciu powstała orkiestra dęta, która dwadzieścia lat temu weszła w strukturę MCK.
Pod koniec lat 70. jednostka zaprzestała prowadzenia działalności operacyjnej, a remizę i sprzęt oddała strażakom zawodowym. Tak było do 2004 roku, gdy nowy zarząd przeorganizował jednostkę i zdecydowano o powołaniu sekcji ratownictwa wodnego.
Powstała także drużyna płetwonurków, sekcja ratownictwa wysokościowego oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza.
Od 2023 płońska OSP działa w ramach krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, wyjeżdżając do około 100 akcji rocznie. Warto też przypomnieć, że płońscy strażacy współpracują od lat z Jednostką Strzelecką 1006 Płońsk.
Komentarze obsługiwane przez CComment