Na dwóch stacjach pomiarowych stan wody w Narwi jest obecnie poniżej historycznego minimum. Według prognozy PIG w Warszawie czeka nas niżówka hydrogeologiczna, a więc opadanie podziemnego lustra wody.
W naszym regionie Narew przepływa przez powiaty makowski i pułtuski. Niski stan wody w tej rzece oznacza, że w jej okolicy również występuje niedobór wody.
- Poziom wody w Narwi jest obecnie rekordowo niski. W związku z tym, mogą występować utrudnienia na kładce Waniewo - Śliwno. Prosimy o sprawdzanie komunikatów na temat jej dostępności - informuje Narwiański Park Narodowy.
Na wodowskazie w Łomży Narew ma 54 cm. Poprzednie historyczne minimum odnotowano tu pod koniec września ubiegłego roku - 57 cm. Warto dodać, że na tej stacji absolutne maksimum to prawie 6 metrów (596 cm) w 1888 roku.
Jeszcze gorzej jest na stacji pomiarowej w Nowogrodzie. Tu Narew ma zaledwie 3 cm (absolutne minimum - 11 cm w 2015 roku). Największy stan wody odnotowano tu w 1979 roku - 533 cm.
Na stacji w Różanie w powiecie makowskim Narew ma zaledwie 80 cm (brak danych historii pomiarów), a Zambskach Kościelnych 105 cm, czyli o 11 cm więcej niż absolutne minimum z 2006 roku - 94 cm.
Przy założeniu wystąpienia w najbliższych tygodniach niekorzystnych warunków meteorologicznych (deficyt opadów atmosferycznych), niżówka hydrogeologiczna w prognozowanym okresie może występować na znacznych obszarach, głównie we wschodniej części kraju. Zjawisko niżówki o zasięgu regionalnym prognozuje się w obrębie następujących województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego oraz zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarapckiego i śląskiego. Lokalnie, zwierciadło pierwszego poziomu wodonośnego poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) może układać się także na innych, niż wymienione powyżej, obszarach kraju.
Występowanie zwierciadła wód pierwszego poziomu wodonośnego poniżej poziomu SNO może powodować utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.
- informuje w prognozie hydrogeologicznej na lipiec Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
W związku z obecną i prognozowaną sytuacją hydrogeologiczną państwowa służba geologiczna wydała ostrzeżenie hydrogeologiczne nr 6/2025, zgodnie z którym w lipcu 2025 r. stan zagrożenia hydrogeologicznego będzie obowiązywać w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, małopolskim oraz zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i śląskim (obszary zagrożone, oznaczone na czerwono, widać na załączonej niżej mapce).
Pogłębiająca się susza wpłynie niekorzystnie nie tylko na rolnictwo, ogrodnictwo czy leśnictwo, ale także na codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Możliwe, że gminy będą ponownie apelować o oszczędzanie wody. Warto zauważyć, że na rzekach mniejszych, o profilach zarastających, jak chociażby Orzyc, a więc dopływ Narwi, utrzymuje się średni stan wód. Kolejnym takim przykładem może być ciechanowska rzeka Łydynia. Czyszczenie koryt rzek z roślinności sprawia, że woda szybko spływa, a to korzystne wyłącznie w przypadku powodzi, a nie suszy, z którą już od lat zmaga się Mazowsze.
Komentarze obsługiwane przez CComment