22 maja w Opinogórze to nie był zwykły dzień. Park wokół dawnej siedziby Krasińskich powoli wypełniał się gośćmi – jedni przyjechali z pobliskiego Ciechanowa, inni z Warszawy, jeszcze inni z dalszych zakątków kraju. Przybyli przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu oraz liczni miłośnicy historii i literatury romantycznej. W powietrzu mieszały się rozmowy, zapach wiosennej zieleni i lekka ekscytacja. Muzeum Romantyzmu kończyło 65 lat.